İngiltere Belirsizliğe Oynadı

Ambargo tarihi uzatılamayınca otomatik olarak isteyen üye ülkenin, kendi başına hareket ederek Suriyeli muhaliflere silah sağlayabileceği bir durum ortaya çıktı.

İngiltere Belirsizliğe Oynadı Dünya

Gece geç saatlere kadar devam eden AB Dışişleri Bakanları Zirvesi, Suriye ile ilgili alınan önemli kararlarla sona erdi.

Zirve sonrası gazetecilerin karşısına geçen AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, silah ambargosu konusunda yaşanan fikir ayrılıkları gerçeğini gizlemeyerek 1 Haziran'da son bulması kararlaştırılan ambargonun uzatılması konusunda hemfikir olunmadığını açıkladı. Ambargonun devam etmesi için oybirliği gerektiğinden herhangi bir ülkenin vetosu, muhaliflerin silah desteği alması için yeterli oldu.

Ambargo tarihi uzatılamayınca otomatik olarak isteyen üye ülkenin, kendi başına hareket ederek Suriyeli muhaliflere silah sağlayabileceği bir durum ortaya çıktı. Bu durum sadece silah ambargosu ile sınırlı kaldı. Silah dışındaki diğer tüm yaptırım ve ambargolar geçerliliğini sürdürecek. Rejimi destekleyen şirketlere uygulanan ambargolar, kara listede olan kişilerin dolaşımı ve banka hesapları ile Avrupa'daki tüm varlıklarının dondurulması gibi yaptırımlar devam edecek. İsteyen ülkelerin muhaliflere silah sağlayabilmesinin ancak 1 Ağustos itibarı ile mümkün olacak. 

Ashton da, bunun bir çerçeve ve takvim içerisinde yapılacağı konusunda anlaşma sağlandığını duyurmakla yetindi. Ashton, bir gazetecinin “AB'nin ortak dış politikası olamadığı gerçeği ile karşı karşıya olup olmadıklarını” sorması üzerine "Üyelerimizin farklı fikirlere sahip olması ortak bir politikamız olmadığı anlamına gelmiyor, nitekim varılan noktada sürecin çerçevesi ve zamanına ilişkin ortak kararımız mevcut" diye karşılık verdi. Ashton, Suriye halkına en iyi yardımın nasıl sağlanabileceği noktasında üye ülkelerin kendi bazı alternatiflerini değerlendirmiş olduklarını ifade etti.

İngiltere ve Fransa muhalifleri silahlandırmak istese bile bunu yapmak istediklerinde var olan durumun kendi özel şartlarına göre gönderim onayı verecekler ve silahların yanlış ellere geçmemesinden her ülke kendisi sorumlu olarak gerekli tedbirleri almak durumunda olacak. İngiltere ve Fransa'nın zaferi olarak algılanan toplantı 13 saat sürdü.

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague, zirve sonrası Suriye rejimine meseleyi politik yoldan çözmesi için 'çok güçlü bir mesaj' ilettiklerini ifade etti. Hemen acilen silah göndermek gibi bir planları olmadığını anlatan Hague, ortaya çıkan durumun yakın gelecekte oluşacak durumlar karşısında pozisyon almak için kendilerine esneklik ve avantaj sağladığını dile getirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom