Çukurova'da Hasat Bereketli Başladı

Çukurova yöresinde, erkenci örtü altı turfanda karpuzun hasadı başladı. Buğday hasadı ise başladı.Çiftçi memnun.

Çukurova'da Hasat Bereketli Başladı Türkiye-Dünya

Türkiye'nin karpuz üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Çukurova yöresinde geçen yıl 100 bin dönüm alana ekilen karpuz, bu yıl 70 bin dönüme kadar düşünce tükenme noktasına geldi. Ekili karpuzun yüzde 90'ının satıldığı bildirildi. 

Türkiye'de yetişen yaklaşık 4 milyon ton civarında karpuzun 900 bin tonunun yetiştiği Çukurova yöresinde, erkenci örtü altı turfanda karpuzun hasadı başladı. Bu yıl kuzey Afrika'dan gelen aşırı sıcaklar nedeniyle yaklaşık 10-15 gün erken hasat edilen karpuz, az ekildiği için de altın değerinde. Geçen yıl 100 bin dönüm alana ekilen ve kilosu 5 kuruşa kadar düşüp çiftçi zarar ettiğinden, bu yıl karpuzun ekim alanı yaklaşık 70 bin dönüme kadar düştü. Ekim alanı 30 bin dönüm birden düştüğü için bu yıl ekilen karpuzların yüzde 90'ı tarlada hasat edilmeden satıldı. Kilogramı 90 kuruş ile 1 lira arasında alıcı bulan karpuz, üreticisinin yüzünü güldürdü.

Yaklaşık 20 yıldır çiftçilik yapan ve her dönem karpuz eken İlhami Vargül, karpuz hasadının denize yakın kumsal alanda örtü altında başladığını belirterek, "Bu yıl üretici karpuzun yüzde 90'Inını tarlasında sattı. Karpuzun dönümü 2 bin 500 ile 3 bin 500 arasında gitti. İnşallah bu yıl bereketli bir yıl olacak. Bizim dönüme masrafımız ise bin 500 ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Geçen yıl karpuz tarlada kaldı satamadık ancak bu yıl hasat etmeden tarlada satışını gerçekleştirdik. İnşallah fiyat böyle kalır ve para kazanabiliriz" dedi.

200 dönüm karpuz eken ve 6 yıldır karpuz üreticiliğiyle uğraşan Şevket Karakuş ise, "Bu yıl karpuz ekim alanlarında daralma oldu. Geçen yıl 100 bin dönüm karpuz ekilirken bu yıl 70 bin dönüm alana ekildi. Geçen yıl karpuz 5 kuruşa kadar düştüğü için çiftçi karpuzdan kaçınca ekim alanları bu kadar daraldı. Ancak bu yıl havalar iyi gitti. Karpuz satışlarından ümitliyiz" diye konuştu.

Karakuş, kendi ektiği karpuzunu tarlada sattığını diğer çiftçilerin de bu yıl karpuzunu hasat etmeden tarlada sattığının altını çizerek şöyle devam etti:

"Bu yıl inşallah karpuz para edecek. Karpuzun bize maliyeti bu yıl dönüm başına 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında değişti. Şimdi karpuza tarlada dönüm başına 2 bin 500 ile 3 bin 500 arasında alıcı buluyoruz. İnşallah bu rakam düşmezse biz de biraz kar edip giderlerimizi de çıkaracağız. Karpuzda bu yıl rekolte de çok iyi. Havalar karpuzun olgunlaşma döneminde sıcak olduğu için geçen yıl dönüm başına 5-6 ton karpuz alırken, bu yıl 8-9 ton karpuz alıyoruz."

BUĞDAYIN EKİM ALANLARI DARALDI REKOLTE ARTTI

Türkiye'nin en erkenci buğdayının hasat edildiği Çukurova yöresinde geçen yıla oranla bu yıl ekim alanı yüzde 20 daralmasına rağmen rekoltenin geçen yıla yakın olacağı belirtildi.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Türkiye'nin en erkence ve en kaliteli buğday hasadının Çukurova yöresinde başladığını söyledi. Türkiye'nin buğday üretiminin yüzde 10'una yakın bölümünün Çukurova yöresinden karşılandığını ve yörede hasat edilen buğdayın 2013 yılının ilk buğdayı olduğunu belirterek, Çukurova'da geçen yıl yaklaşık 2,5 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, bu yıl yüzde 25-30 oranında daralmayla ekim alanının 2 milyon dekara düştüğünü kaydetti. Tezcan, üreticilerin buğdayın maliyetinin artması nedeniyle kaçmaya başladığını ancak Çukurova yöresinin buğdayının kaliteli olması nedeniyle buğdaytan kaçılmaması gerektiğini ifade etti. Tezcan çiftçinin bu yıl nisan ayının sonunda başlayan aşırı sıcaklar nedeniyle buğdayını erken hasat etmeye başladığını ve hasadın Haziran ayının 10'nu kadar devam edeceğini belirterek, "Bu yıl ekim alanları daralmasına rağmen geçen yıla yakın bir rekolte bekliyoruz. Çünkü bu yıl buğday hem başağın dolma döneminde sıcağını aldı hem de yağmur gerekliği olduğu dönemde yağmur yağdı. Bu nedenle hasat edilen yerlerden aldığımız bilgilere göre dekar başına 650 kilo rekolte haberleri geliyor. Bu çok iyi bir rakam. Ancak bazı bölgelerde ise dolu yağdığı için dekar başına 250 kilo rekolte haberleri geliyor. Bu durum rekolteyi biraz aşağı çekiyor ancak bu yıl ekim alanlarının da azalmasına rağmen rekolteyi geçen yılın rakamı olan 21 milyon tona yakın bekliyoruz" dedi.

Çukurova buğdayının yüzde 10'luk bir kısmının hasat edilmesine rağmen hala TMO'nun fiyat açıklamamasının belirsizlik oluşturduğuna dikkat çeken Tezcan şöyle devam etti:

"Buğdayın şuan üreticiye maliyeti 55 kuruş, şu anki fiyatı kilosu 65 ile 70 kuruştan gidiyor. Ancak bu fiyat çiftçi dekar başına 650 kilo buğday rekoltesi elde edebilirse çiftçiyi kurtarıyor. Rekoltesi düşük olan bölgelerdeki buğdaylarda çiftçiyi bu fiyat bile kurtaramıyor. TMO'nun fiyat açıklamaması da ortamda bir belirsizlik yaratıyor. Bu nedenle TMO'nun biran önce fiyat belirlemesi gerekiyor. Çukurova yöresinin buğdayı en erkenci buğday olduğu için her yıl bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Halbuki Çukurova'da buğdayın ne zaman hasat edileceği bellidir. Buna göre fiyat açıklaması yapılmalıdır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 904
Bu Ay : 2472
Toplam : 2472

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom