MAZLUMDER'den Reyhan Raporu

Suriye sınır kapısının insani yardımlar için açılması istendi.

MAZLUMDER'den Reyhan Raporu Malatya Yaşam-Sağlık

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM DER) Malatya Şubesi yönetim kurulu üyesi Mehmet Ali Şener, dernek yöneticileriyle birlikte Gazeteciler Cemiyeti’nde, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlama sonrasında yaptıkları tespitleri dile getirip, hazırladıkları raporu açıkladı.

Şener, raporun öneriler bölümünde özetle şunları söyledi: “Bu tezgah tüm halka anlatılmalıdır. Oynanmak istenen oyunların boşa çıkarılması için çalışmalar yapılmalıdır. Mazlum Suriye halkına yiyecek takviyesi yapılmalıdır. Tırlar sınırı geçmeli ve yardımlar ulaştırılmalıdır. Olayda ihmali olan kamu görevlileri görevden uzaklaştırılmalı.

Yerlerine koordinatör valiyle ortak çalışacaklar görevlendirilmelidir. Sınır kapıları insani amaçlı yardımlar için tekrar açılmalıdır.”

MAZLUMDER RAPORU

Heyetimiz, 17.05.2013 tarihinde, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalar sonucunda oluşan kayıpları ve olay sonrasında yaşananları tespit etmek ve raporlamak amacıyla 19.05.2013 tarihinde oluşturulmuştur Raporda yer alan bilgiler ve kanaatler, olayın meydana geldiği Reyhanlı ilçesinde yaşayan kişiler ve heyetin gözlemleri sonucunda oluşmuş olup güvenlik gerekçesiyle görüşülen kişilerin isimlerine yer verilmemiştir
YAPILAN GÖRÜŞMELER:
1.ANADOLU PLATFORMU
2.ESNAFLAR
3.HATAY MAZLUM DER ŞUBESİ
4.İHH REYHANLI YARDIM KORDİNATÖRLÜĞÜ
OLAY YERİ (REYHANLI İLÇESİ) HAKINDA GENEL BİLGİLER
Şehirde, görüştüğümüz esnafların tedirginliği verdikleri tepkiden anlaşılıyor. İlçenin neredeyse %70’i bu olaydan etkilenmiş, ilçenin bir ucundan diğer ucuna kadar tüm camlar kırılmış, kamu binaları ağır hasar görmüş,  belediye  ve kaymakamlık binaları kullanılamaz hale gelmiştir. ilk patlamanın olduğu yer, belediye binası meydanı olduğundan zararın boyutu da büyük olmuştur. Dershaneler, stk binaları  ve  tüm esnafın  işyerleri  ağır hasarlıdır. Maddi ve manevi yıkımı çok olan bu saldırı,  emniyet ve istihbarat arasındaki  sürtüşmeyi  su yüzüne çıkarmış,  olayda ihmali görülen ilçe emniyet müdürü  yetkililer tarafın dan görevden alınmıştır. Olayın vahameti, yaşananlar ve sonuçları göz önüne alındığında; Antakya valisi ve Antakya il emniyet müdürü görevden alınmalıydı. Bölgede koordinatör vali olmasına rağmen, Antakya valisi, emniyet müdürüyle gerekli koordinasyonu göstermemiş, koordinatör valiyi pasifize etmeye yönelik çalışmalara imza atmıştır. Bölgedeki siviltoplum örgütleriyle
görüşmeyen  ve onların önerilerini dikkate almayıp gerekli güvenlik tedbirlerini almakta geç davranan vali ve emniyet müdürü;  günler öncesinde başlayan olaylara sessiz kalmış ve olayı bu safhaya kadar taşımışlardır. Günler öncesinde şehir merkezinde, Suriyeli bir sığınmacının açtığı lokantada alacak verecek  kavgası gibi gösterilerek, olayın gerçek faillerinin ortada olmasına rağmen herhangi bir güvenlik  tedbiri alınmamış ve olaylara polis sesiz kalmıştır.
Olay;  lokantaya beli aralıklarla gelip yemek yiyen ve parasını ver yemeyen şehrin serseri takımına, Suriyeli vatandaşın itirazıyla  başlamış, serseriler ellerindeki Türk bayrağını yakıp  Suriyeli vatandaşı tartaklamışlar sonra bayrak yakma olayı o Suriyeli vatandaşa mal edilmek istenmiş, bu amaçla bu şahısların arkasında duran siyasi bir güce telefon edilmek suretiyle Suriyeli vatandaşlar ilçenin göbeğinde darp edilmişlerdir. Bu hadise vuku bulduğunda polis herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Olayın vuku bulduğu günlerde istihbaratın Antakya emniyetine gönderdiği  bilginin yeterince değerlendirilmediği görülmüştür.  Gerek olay günü   ve gerekse öncesinde ilçede yaşananların tam bir tezgâh olduğu görülmüştür. STK’lar görevlerine devam etmedikleri halde bombalar hedeflerine ulaşmaya devam edecek,  ikinci ve üçüncü sınır bölgelerinde hadise tekrar vuku bulacaktır. Bu olay mazlum Suriye halkına yönelik yapılan yardımların  durdurulması  ve bitmesi, Suriye halkının yalnızlaştırılması projesidir ve Reyhanlı’daki patlama  sıradan bir terör eylemi değildir.
                  OLAY ÖZETİ
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı İlçe merkezinde, saat 13.55 sularında,  iki farklı noktada 15 dakika ara ile tahrip gücü çok yüksek iki araçla bombalı saldırı gerçekleştirilmiştir.
-  Resmi hastane kayıtlarına göre saldırıda 51 kişi hayatını kaybetmiş, 20’si ağır olmak üzere 50 kişinin de tedavileri hastanede devam etmektedir.
-  Ölen 44 kişinin kimlik tespit çalışmaları bitmiş ve defin işlemleri gerçekleştirilmiş, 6 cesedin aşırı yanma ve parçalanma nedeniyle kimlikleri tespit edilemediğinden, adli tıp kurumuna gönderilmiştir.
- Yakınları kayıp olan ailelerden, (13 Mayıs itibariyle) kan örnekleri alınmış ve gerekli işlemler başlatılmıştır. Ölen 51 kişiden 4’ünün Suriyelilere ait olduğu tespit edilmiştir. Yaralıların ise 6’sının Suriyeli olduğu tespit edilmiştir.
. - Bombaların patlaması ile birlikte Reyhanlı ilçe merkezinden kalabalık bir grup (bu kişilerin aşırı milliyetçi/ulusalcı partilere mensup fanatikler oldukları söylenmektedir) her gördüğü Suriyelilere saldırmış darp etmiş, linç girişimlerinde bulunmuşlardır. Suriye ve yabancı plakalı araçlara saldırılmış ve zararlar verilmiştir
 06 Mayıs 2013 tarihinde yaşanan olaylar nedeniyle evlerinden çıkamayan ve çarşı pazara gidemeyen Suriyelilerin, 11 Mayıs 2013 tarihindeki bombalı patlama sonrasında kendilerine yönelik saldırıların artması nedeniyle bir kısmı Reyhanlı’yı terk etmek zorunda kalmış diğer bir kısmı ise evlerine saklanmak zorunda kalmışlardır.
- Yaralı olduğu halde korkudan hastaneye gidemeyen, evden çıkamayan bazı Suriyelilerin tedavileri gizlice gece vakitlerinde bazı gönüllüler tarafından yapılmaya çalışılmaktadır. Güvenlik gerekçesi ile dışarı çıkamadığı için, ekmek ve temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan Suriyeli ailelere, Reyhanlılı akrabaları veya komşuların çocukları aracılığıyla yardım edilmeye çalışılmaktadır.

                                                 ÖNERİLER
1 Süratle gerek Reyhanlı ve Hatay’daki STK temsilcileri oluşturdukları ortak çalışma guruplayla bölgedeki yardım kuruluşlarını cesaretlendirmeli olaya hâkimmiş gibi görünen milliyetçi ve sol guruplara meydan bırakılmamalıdır.
2. tüm Türkiye’de bu oyunun farkına varan STK temsilcileri bulundukları illerde uzlaşma sağlayarak bu tezgâhı tüm halka anlatmalıdır Reyhanlı üzerinde tüm ülkeye oynamak istedikleri oyunu boşa çıkaracak çalışmalar yapmalıyız yapılan yardımlar tırlarla bugünlerde bile sınırı geçmeli mazlum Suriye halkının çocuklarına ve ailelerine yiyecek takviye edilmelidir.
3 Olayda ihmali olan Kamu görevlilerini görevlerinde uzaklaştırılmalı ve yerlerine koordinatör valiyle ortak çalışacaklar görevlendirmelidir.
4 ilçede bir korku hâkim esnaf ciddi zararda bir anda bütün maddi gücünü kaybeden çocuklarının geleceği konusunda ciddi endişeler duyan esnafın kaygıları giderilmeli olaya hakimmişgibi görünen sokak serserilerinin umuduna bırakılmamalıdır
5 Sınır kapıları insani amaçlı yardımlar için tekrar açılmalı                  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 44
Bu Ay : 779
Toplam : 779

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom