Mahalleliler Eylem Yaptı

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımı gerçekleştirilen Yavuz Selim Mahallesi sakinleri, mağdur olduklarını iddia ederek, Malatya Belediyesi önünde eylem yaptı.

Mahalleliler Eylem Yaptı Malatya Haber

Sabah saatlerinde belediye önünde toplanan mahalle sakinleri, hem evsiz kaldıklarını hem de mağdur olduklarını ileri sürerek, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın kendilerine yardımcı olmalarını istediler.
24 aydır kirada olduğunu ifade eden Bayram Kaya, evlerinin 2 yıl önce yıkılmasına rağmen ihalenin henüz yapılmadığını savunarak, “Yıkılan evlerimizin yerine herhangi bir adım atılmadı. Belediyeye geliyoruz kapılar yüzümüze kapanıyor. En geç ben çıktım ve 2 yıldır kiradayım” dedi.

Yavuz Selim Mahallesi’nde yıkılan evlerin sahiplerinden Şadiye Küllü ise, Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde bazı vatandaşların evlerinin 3 yıl önce yıkıldığını kaydederek, “250 TL kira yardımı yapılıyor ama biz 350-400 TL kira veriyoruz. 250 TL’ye kiralık ev yok. Bizim sesimizi duysunlar. Biz mağduruz. Ne olur bize sahip çıksınlar” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Hasan Çetinkaya ise, mahalle sakinlerinin hepsinin mağdur olduğunu öne sürerek, “Ailede herkes hastalandı. Eşim ve ben anjiyo olduk. 31 yaşındaki oğlumu kalp krizinden kaybettik. İnanın sıkıntıdayız ve mağduruz. Bize yardım etsinler” dedi.

Öte yandan belediye hizmetlerini yerinde inceleyen Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kentsel dönüşümle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kira yardımında artırımda bulunabileceklerini kaydeden Çakır, “Oradaki çalışmalar tamamen bitirildi. TOKİ’nin ihaleye çıkmasını bekliyoruz. TOKİ, bize en son Haziran’ın 15’ine kadar ilana çıkacaklarını ifade etti. Biz oranın kira bedelini ödüyoruz. Bu bizim içinde bir maliyet. Bu projeyi çevreyolu altı başta olmak üzere yaklaşık 10-12 mahallemizi kapsayan projenin ilk etabı olarak görüyoruz. Buradaki bazı istisnai sıkıntıları ortadan kaldırmak, vatandaşlarımızın kentsel dönüşüme karşı endişelerini ortadan kaldırmak için buraların yıkımı ve herkesin kendi yerinde ev sahibi olması ve kentsel dönüşümün hızlanması için bu kira yardımlarını yapıyoruz. Ama bedel biraz düşük. Belki meclisimiz bunu değerlendirecektir. Arkadaşlarımızla da o konuda görüşme yapıyoruz. Belki kira yardımında bir artırım yapabiliriz” dedi.

Sürecin geciktiğini ifade eden Çakır, şunları söyledi:

“Şuanda bütün sorunlar ortadan kalktı. Yaklaşık 3 bin 300 konut, 2 tane okul, 4 tane parkın, 50 metrelik yol ve 2 tane de cami olmak üzere tamamının ihalesi hazır halde. Biz umuyoruz ki, Haziran’ın ortalarına doğru ilana çıkarlar. İlana çıkıldıktan sonrada süreç kendiliğinden başlamış olur. Önümüzdeki yılda zaman zaman daireler teslim edilmeye başlanır. Ama gecikildi. Bizim hedefimiz Ocak ya da Şubat’ta buranın ihalesinin yapılıp, bu aylarda da inşaata başlamasıydı. Ama gecikildi. Bu TOKİ’den de kaynaklanmış olabilir. Prosedürden de kaynaklanmış olabilir. Bürokrasiden de kaynaklanmış olabilir. Ama netice itibariyle bütün işlemler bitti. Artık ihaleye çıkılmasını bekliyoruz. Söz TOKİ de.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 264
Bu Ay : 6348
Toplam : 6348

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom