Malatya'da Suriye Sempozyumu

Malatya'da Öğretmen Evi’nde düzenlenen Suriye ssempozyumda, Suriye’deki durum ele alındı. Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak sunum ve çeviriler yapıldı.

Malatya'da Suriye Sempozyumu Dünya

 Malatya merkezli Uluslararası Araştırmalar ve Stratejik Çalışmalar Kuruluşu (ULUAS) ve Mardin merkezli Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmaları Derneği (USTAD) Malatya Öğretmen Evi’nde düzenlediği sempozyumda Suriye’deki durum ele alındı.

Sempozyumda, Suriye’de olayların başlamasına neden olan etkenlerden, mevcut duruma ve geleceğine yönelik detaylı bilgiler paylaşıldı.

Açış konuşmasını yapan USTAD Başkanı Ahmet Akgül, "İnşallah biz Suriye’deki bu kriz ve kaosun aşılması için bölge insanı olarak elimizden geleni yapmaktayız. Umuyoruz ki bu sempozyum da bu sürece destek olması açısından hayırlara vesile olur’’ dedi.

Kürtçe, Arapça ve Türkçe olmak üzere üç dilde gerçekleşitirlen Sempozyumda konuşan Doç.Dr.Abdulkadir Baharçiçek sürecin başlamasına neden olan etkenleri ve bunların Suriye’ye yansımalarını dile getirdi.

Suriye’nin önemli isimlerinden Halid İbrahim, bu meselenin çok derinleştiğini ve büyük güçlerin bir mücadele oyunu alanına geldiğini söyledi. 

Yine Suriye’nin önemli isimlerinde Suriye İslam Alimleri Birliği Üyesi Hasan Halid, Suriye içerisindeki savaşın başlamasında başlangıçta dış güçlerin etkisinin olmadığını ancak çatışma ve kaosun derinleştiği dönemlerde ABD, Rusya, İran, Çin gibi ülkelerin tamamen kendi çıkarlarına yönelik iki taraflı girişimlerde bulunulduğunu, bildirdi. Akgül, Arap Birliği üyesi ülkelerin de sadece insanların açlıktan ölmemesi için sınırlı sayıda gıda takviyesinin dışında özgürleşme ve demokratikleşme sürecinde herhangi bir desteğin gelmediğini ve de özellikle İsrail’in Arap Baharı sürecinde bölgede tamamen kaos çıkarmaya yönelik bir politika güttüğünü dile getirdi. 

Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu Başkanı Mehmet Timurağaoğlu ise, halk isyanının ve Esed güçlerinin yoğun bombardıman ve katliamlarından dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin diğer ülkeler ve de özellikle Türkiye’deki içler acısı durumuna değindi. Ayrıca Türkiye’de, mültecileri kabul eden diğer ülkelerden daha çok ensar-muhacir anlayışı olduğunu vurgulayarak Mardin’de bulunan Suriyelilerin binlercesi, Mardin halkının evinde daha refah ve huzurla kaldığını belirtti.

Timurağaoğlu, platform olarak Mardin’de bulunan binlerce insana eğitim, sağlık ve gıda yardımında bulunulduğu, öğrencilerin eğitiminin devam ettirildiği, kardeş aile sistemi oluşturulduğu bildirdi.
Arapça ve Kürtçe dillerini ise ilahiyatçı-yazar Mehmet Ali Özgüç tercüme etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 206
Bu Ay : 6186
Toplam : 6186

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom