Bölgeye Sağlık Hizmeti Verecek

Malatya’nın Arapgir ilçesinde hayırsever işadamı Kadir Çağlayan’ın vefat eden torunu Ali Özge adına yaptırdığı Arapgir Ali Özge Devlet Hastanesi’nin açılışı yapıldı.

Bölgeye Sağlık Hizmeti Verecek Malatya İlçe

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıktaki kadro sıkıntısının 4-5 yıl sonra sayısal ilavelerle aşılacağını belirterek, vatandaşlara sağlık hizmeti israfından kaçınmaları çağrısında bulundu. 

Malatya’nın Arapgir ilçesinde hayırsever işadamı Kadir Çağlayan’ın vefat eden torunu Ali Özge adına yaptırdığı Arapgir Ali Özge Devlet Hastanesi’nin açılışını yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada sağlık hizmetlerinde doktor ve hemşire eksikliği olduğunu vurgulayarak, “İnşallah 4-5 yıl sonra sayısal ilaveler hızla gelmeye başlayacak. Ama süre zarfında bakan olarak ben, zaman zaman milletvekillerimiz, zaman zaman iktidarımız veya muhalefetimiz, ‘Ya hastanemiz var, uzmanımız yok, ya şu doktoru buraya verseniz biz daha güçlü olacağız.’ Ama şuanda olduğumuz nokta bir başka yeri bozmadan, bir başka yeri daha iyiye getirebilme şansımız yok. Tek bir şansımız var, mevcudu daha verimli kullanabilmek. Mevcudu daha dinamik değerlendirebilmek. İnşallah önümüzdeki süreçte tüm hekimlerimizi, tüm hemşirelerimizi ve sağlık çalışanlarımızı performansını ve motivasyonunu daha iyi noktaya getirerek bunu başarmaya çalışacağız. Bu geçiş tünelini 4-5 yıl sıkıntısız atlatmaya, bir de vatandaşımızdan hekimimizden sağlık hizmetleri sunumundan israf etmeden yararlanmalarını ve o israftan da kaçınmaları, diğer bir hizmeti hak edenin önünü kesmemeleri adına da bilinçli bir şekilde değerlendirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

“HEKİMİMİZİ DE, HEMŞİREMİZİ DE, SAĞLIK ÇALIŞANIMIZI DA SIFIR TOLERANSLA KOLLAYACAK VE KORUYACAĞIZ”

Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusuna da değinerek, “Son yıllarda hekim ve sağlık çalışanlarına şiddet gündeme gelmeye başladı. Yani bakınız insan en çok kimi sever, kendisini sever. İnsan kimi en çok sever, evladını sever, eşini sever, en çok torununu sever. Ama en çok sevdiğinizi de en zor zamanda teslim edeceğiniz hekimdir, hemşiredir. En çok sevdiğinizi, en zor zamanda, en çaresiz zamanınızda teslim edeceğiniz hekime veya hemşireye yüksek sözle konuşmak, nezaket dışı konuşmak, nezaketi aşan tavırlarda bulunmak esasında bu milletin medeniyet değerlerine de, bu milletin ahlakına da, edebine de asla yakışmıyor. Bunun bedelini de yine ödeyecek olan bu ülkenin insanıdır.

Hekimlerimiz ve hemşirelerimiz bir adım korku nedeniyle bir adım geri durduklarında, bir 10 dakika sonra, bir yarım saat sonra acildeki bir hasta bedelini ödeyecek. O hasta bizim bir yakınımız, o hasta bizim annemiz, bacımız, eşimiz, çocuğumuz, dostumuz, torunumuz. Çok açık söylüyorum hekim ile hasta arasına eş giremez. Hekim ile hasta arasına anne ve baba giremez. Hekim ile hasta arasına biz güvenlik güçlerini koymayı veya kanunları koymayı da açıkçası çok vicdanen koymak istemiyoruz. Ama çaresiz kalırsak, tabii ki hekimimizi de, hemşiremizi de, sağlık çalışanımızı da sıfır toleransla kollayacak ve koruyacağız. O nedenle halkımızdan önce hekimlerine ve sağlık çalışanlarına sahip çıkmaları ve korumalarını arzu ediyoruz” dedi. 

Eski bakanlardan Malatya Eğitim Vakfı Başkanı Metin Emiroğlu, “Arapgir güzel bir yer. Burayı daha da ileriye götürmek amacı ile çeşitli projeksiyonlarımız var. Biz Arapgir’de eğitim, sağlık ve turizmi ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Sağlık anlamında burası bir merkez konumunda. Civar ilçeler de sağlık hizmetlerini buradan sağlıyor. Lojistik bakımdan en yakın yer olarak burayı tercih ediyorlar. Önceki dönemlerde Arapgir’e tatil yapmak amacı ile gelen hemşerilerimiz burada ameliyat oluyordu. Tam anlamı ile bir sağlık turizmi yaşanıyordu. Hizmetlerin taşraya kazandırılması ve yayılması anlamında bu tür olaylar gerçekten önemlidir. Bu gibi örneklerin çoğalmasını diliyorum” dedi.

Vali Vasip Şahin ise, “Bu hastanenin yeni binaya kavuşması ile birlikte hem çevre ilçeler hem de yaz aylarında nüfusu 25 binlere ulaşan Arapgir insanı bu hastaneden istifade edecektir. Olabildiğince modern bir şekilde dizayn edildi ve tamamen yenilendi. Kadir Çağlayan ve ailesi de her şeyleri ile buradaydılar. Emeklerine teşekkürler. Arapgir sadece sağlık alanında değil, geçmişindeki yetiştirdiği insanları ile de ön plana çıkacaktır. Çok önemli isimler yetişmiştir. Osmanlı zamanında tam 26 paşa görev yapmıştır. O sarayla irtibat Arapgir için bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Sadece Arapgir değil, Elazığ, Ağın ve Şanlıurfa gibi yerlerde bir rota haline getirmek ve burayı bir tarih başkenti haline getirmektir” şeklinde konuştu. 

AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın ise, “Bundan 100 sene önce Arapgir’in yetiştirmiş olduğu Cevat Paşa, Çanakkale’de büyük bir kahramanlık göstermiştir. Çanakkale’yi geçilmez kılmıştır” diyerek Arapgir’in kendi yetiştirdiği değerlere sahip çıkmasını istedi.

Hastaneyi vefat eden torunu Ali Özge adına yaptıran işadamı Kadir Çağlayan, “30 Temmuz 2011 tarihinde temelini attığımız ve torunumuzun acısını unutturtacak ve şifa dağıtacak hastanemizi bitirmiş bulunuyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan bu hastaneyi açılışının gerçekleşmesinin ardından tüm hakları ile Sağlık Bakanlığı’na teslim edeceğiz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da emeği geçenlere teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından Bakan müezzinoğlu, işadamı Çağlayan’a teşekkür plaketi verdi. Bakan Müezzinoğlu ve beraberindekiler, açılış sonrası hastanede bir süre inceleme yaptılar. Bu esnada Bakan Müezzinoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, tansiyonlarını ölçtürdüler.

Törene Bakan Müezzinoğlu, Malatya Valisi Vasip Şahin, Elazığ Valisi Muammer Erol, eski bakanlardan Metin Emiroğlu, AK Parti Malatya milletvekilleri Cemal Akın, Mustafa Şahin, Ömer Faruk Öz, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, eski milletvekillerinden Naci Ekşi ve Yüksel Çengel, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ve CHP İl Başkanı Enver Kiraz ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 1010
Bu Ay : 4808
Toplam : 4808

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom