Kamuda Çalışanlara Kanser Semineri

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Malatya’daki kamu kurum ve kuruluşların da görevli bayan personellere yönelik olarak “Kadın ve Kanser” konulu seminer verildi.

Kamuda Çalışanlara Kanser Semineri Malatya Yaşam-Sağlık

Halk Eğitimi Merkezi’ndeki seminerde Sağlık İl Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Fatma Büyüktepe, “İçinde bulunduğumuz yılarlarda kanser vakaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıklarından sonra yaşamı tehdit eden önemli bir hastalık haline gelmiştir.

Son yıllarda kadınlarda ve erkeklerde sigara içiminin artması, beslenme bozuklukları, çevresel faktörler ve bilgi eksikliği, korku, ihmal yüzünden kanser hastalığı giderek artmaktadır ve gelecekte kalp ve akciğer hastalıklarından daha fazla ölüme sebep verecek hastalık haline gelecektir. Kanserle mücadelenin yanı sıra önce toplumu bu hastalıklara korumaya karşı bilinçlendirmek gerekmektedir” dedi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsen Güneş de konuşmasında, “Kanserler erken tanı konulduğunda kurtarabileceğimiz hastalıklardır. Dünyada kanser hastalıklarında bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu da bizleri endişelendiriyor” dedi.

Güneş, “Yaş ilerledikçe hastalıklar artıyor. Özellikle kanserler yaş ile birlikte artıyor. Bazı kanserler genç yaşta görünmekle birlikte, genellikle kanserler ileri yaşlarda görünüyor. Her yıl 10 milyondan fazla kişi yeni kanser tanısı almakta. Her yıl 6-7 milyon kişi kansere bağlı hayatını kaybetmekte. Dünyada tüm ölümlerin yüzde 12’si kansere bağlı. Hastaların yarıdan çoğu gelişmekte olan ülkelerde görülmekte. Kanser hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve yayılması ile karakterize bir grup hastalıktır.

Tedavi edilmediği taktirde ölümcül. Daha çok kötü huylu tümörler için kanser kelimesi kullanılmakta. Kötü huylu tümörler komşu organ ve dokulara yayılabildiği gibi kan ve lenf yoluyla uzak organlara da yayılabilmekte” şeklinde bilgi verdi.

Prof. Dr. Güneş kanserin nedenlerini ise şu şekilde aktardı:

“Sigara ve alkol, hareketsiz yaşam, radyasyon, genetik ve yaş, aşırı güneş ışını, kimyasal maddeler, yanlış beslenme, bazı virüsler ve çevre kirliliği.”

Prof. Dr. Güneş, kanser nedenleri arasında sigaranın yüzde 30, beslenme bozukluklarını ise yine yüzde 30 oranında etkili olduğunu kaydetti.

Seminerde, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi Hekimi Dr. Serpil Kaya Karadağ tarafından katılımcılara bilgi verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 63
Bu Ay : 3861
Toplam : 3861

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom