İş-Kur Otobüsü Hakkari'de İlgi Gördü

Türkiye İş Kurumu’nun (İş-Kur) kampanya otobüsü, Hakkari’de yoğun ilgi gördü. Vatandaşlar çözüm süreci ile birlikte çifte sevinç yaşadıklarını belirtti.

İş-Kur Otobüsü Hakkari'de İlgi Gördü Bölge

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile yürütülen “Kamu İstihdam Hizmetlerinin Geliştirilmesi Operasyonu” kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 22 ili ziyaret edecek ve her ilde ikişer gün kalacak olan özel tasarlanmış İş-Kur kampanya otobüsü Hakkari’ye geldi. Otobüste görevli İş-Kur görevlilerinin iki gün süre ile Hakkari’nin tüm bölgelerinde vatandaşlarla yüz yüze görüşme yapacakları; iş arayanlar ve işverenlere sunulan hizmetlerin ötesinde, İş Gücü Yetiştirme Kursları, Girişimcilik Programları, İş Başı Eğitim Programları, Toplum Yararına Çalışma Programları, İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetleri, İşsizlik Sigortası, Kısa Çalışma Ödeneği gibi çeşitli hizmetlerin tanıtılacağı belirtildi.

İş-Kur hizmetlerinden faydalanmak isteyen Hakkarili vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren belediye binası önünde bulunan otobüsün önünde uzun kuyruklar oluşturarak iş kayıtlarını yaptırdı. İlgili kurumun bazı çalışanları ise dışarıda kuyruklarda bekleyen vatandaşlarla görüşerek iş anketleri yaptı.

Obüsünün önünde büyük kuyruklar oluşturan vatandaşlar Kürtçe ve Türkçe olarak barış süreci ile birlikte bölgeye huzurun geldiğini belirterek İş-Kur’un da işsizliği önlemek için böyle bir çalışma başlatmasının ilde çifte sevinç yaşattığını ifade etti. Kuyrukta kadınların olmaması dikkatlerden kaçmazken, gençler ve yaşı ilerlemiş olan vatandaşlar sıraya girerek kampanya otobüsünde kayıt yenileyip yeni kayıtlar yaptırdı.

Kürtçe ve Türkçe olarak açıklamalarda bulunan vatandaşlar ise, köylerinden göç ederek merkeze yerleştiklerini, iş sahaları olmadığı için de aile bütçelerine katkıda bulunamadıklarını söyledi. Vatandaşlar, ”Başlatılan barış süreci ile birlikte burada işsizlik araştırması ve iş kayıtlarının alınması ilde sevince neden olmuştur. Daha önceleri hep bu kan dursun, barış gelsin diyorduk ama o da geldi. Bakın biz otobüsün önünde toplananlar genellikle Çukurca ilçesi kırsalından göç ederek Hakkari’ye gelen aileleriz. Daha önce üretici durumda iken, köylerin boşalmasıyla birlikte tüketici duruma düştük. Burada iş yok, biz de bunun için otobüse gelerek iş kaydımızı yaptırdık. Üniversite mezunları olmasına rağmen işsiz olanlar var. Bölgeye huzurun gelmesiyle birlikte işsizliğin önüne geçmek için hükümetin çalışma başlatması gerekir” şeklinde konuştular.
İş-Kur kampanya otobüsünün başında bulunan Geliştirme ve İletişim Uzmanı Bülent Kılınç, projenin 6. durağı olan Hakkari’de iki gün kalacaklarını belirterek, “İki gün boyunca yaygınlaştırma uzmanlarımız sokaktaki vatandaşlarımızın ayağına giderek yüz yüze İş-Kur’un hizmet tanıtım çalışmalarını gerçekleştireceklerdir" dedi.

Kılınç, kampanyanın Hakkari'de yoğun ilgi gördüğünü belirterek, ”Kalabalık vatandaş grubu otobüsün etrafını sarmış durumda. Hakkari’de özel bir ilgi gördüğümüzü söylemek mümkündür. İş-Kur hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişilere de il merkezinde park edecek olan otobüste İş-Kur görevlileri tarafından on-line kayıt hizmeti sunulacak. 10 milyon euroluk bütçesi ile Türkiye’deki en büyük projelerden biri olan ve Avrupa Birliği-Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile yürütülen 'Kamu İstihdam Hizmetlerinin Geliştirilmesi Operasyonu' kapsamında gerçekleştirilen İş-Kur tanıtım kampanyası, istidamdan etkilenen tüm tarafları bilgilendirmeyi ve bu suretle daha fazla kişinin iş gücü piyasasına girmesine ve istihdam oranını artırmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 138
Bu Ay : 4504
Toplam : 4504

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom