Ebeler Haftası

Malatya İl Sağlık Müdürü Doktor Nail Umay,”Ebe, doğacak olan bebeği görebilmek coşkusuyla çok kutsal bir görev üstlenir” dedi.

Ebeler Haftası Malatya Haber

21-28 Nisan Dünya Ebeler Haftası nedeniyle yazılı açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Nail Umay, “Ebelik, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi, gözetimi ve normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu bir meslektir. Ebeler gebe kadını tespit eder, izler ve tüm kontrollerini yapar. Doğumla ilgili gerekli olan kararları doğru ve zamanında vererek doğacak olan bebeği görebilmek coşkusuyla çok kutsal bir görev üstlenir. Tarihin çok eski dönemlerinden beridir uygulanan ilk tıbbi mesleklerdendir. Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır ve sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır. Bundan dolayı çok kutsal bir görevdir” ifadelerini kullandı.

“Ebelik mesleği ülkemizde, Sağlık Bakanlığımıza göre; ana-çocuk sağlığı hizmetleri veren, normal doğumları yaptıran, 0-6 yaş çocuklarda beslenme eğitimleri veren, aşıları yapan aile planlaması, kişisel temizlik kuralları, ilk yardım, bulaşıcı hastalıklar, sosyal hastalıklardan korunma, aileye, topluma, sağlık eğitimi veren, doğum ölüm istatistik verilerini toplayan, değerlendiren, kamu kuruluşlarıyla işbirliğini sağlayan insani ve ahlaki davranışları ile örnek bir insan modeli taşıyandır” diyen Umay, ebelik mesleğine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde 21-28 Nisan tarihleri arası Ebeler Haftası, 5 Mayıs tarihi ise dünya Ebeler Günü olarak kutlandığını kaydetti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 276
Bu Ay : 3720
Toplam : 3720

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom