Çanakkale Kampına 52 İzci Gitti

Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na katılacak 52 izci genç Malatya'dan uğurlandı.

Çanakkale Kampına 52 İzci Gitti Malatya Haber

Malatya Öncü Kulübü Derneği Başkanı Cengiz Uğur yaptığı açıklamada, “Malatya Öncü Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, 11-18 yaş arası izcilere yönelik olarak Çanakkale’de vatan toprağı için canlarını vermekten korkmayan dedelerinin çektikleri sıkıntı ve çileleri anlamaları ve zor şartlarda hayatlarını nasıl idame ettirdiklerini görmeleri, milli kültürümüzün temel değerlerini öğrenmeye yönelik maddi ve manevi bilinç kazanmaları, şehitlerimizi anmayı ve dedeciğim ben geldim demeleri için Türkiye İzcilik Federasyonu’nun katkılarıyla 22-26 Nisan 2013 tarihleri arasında ‘Dedeciğim Ben Geldim Çanakkale Milli Bilinç Kampı’ düzenledi” dedi.

Uğur, “Çanakkale Milli Bilinç Kampı"na katılacak 52 izci 20 Nisan 2013 saat 14.00’da Çanakkale’ye uğurlandı. İzci velilerinin de katıldığı törende izcilerin başına kına yakıldı ve dualarla otobüse bindirildi. Belediye Binası önünde aileleri tarafından 1 otobüsle uğurlanan izciler, önce İstanbul’a giderek tarihi mekanlar gezdirilecek. İstanbul’dan Çanakkale’ye hareket edilecek ve ilk günü kamp alanını tanıyarak ve resmi törenlere hazırlık yaparak geçirecekler. Milli Bilinç Kampı kapsamında izciler, 23 Nisan’da Çanakkale’de düzenlenen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi törenlerine katılarak şehitlikleri ziyaret edecekler. Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda izciler, dedelerinin yaptığı gibi 25 Nisan’da gece saat 02.00’de kalkarak asker çorbalarını içip, hamur kızartması yiyecekler. Ardından saçlarına kınalarını yakıp, yeleklerini ve enveriye kabalağı şapkalarını ve ‘Dedeciğim Ben Geldim’ yazılı yeleklerini giyerek 17 km. yürüyüş yapacaklar” diye konuştu.
Uğur açıklamasını şöyle tamamladı:

“Türkiye’nin diğer illerinden gelen 10 bin dolayında izciyi buluşturan kampta 55 Malatyalı izci Çanakkale savaşının yaşandığı tüm alanları gezecek ve dedelerinin yaşadığı sıkıntıları yerinde öğrenecekler. 26 Nisan’da tamamlanacak olan Milli bilinç kampı süresince izciler, ileri seviye izcilik eğitimlerinin yanı sıra Çanakkale ile ilgili seminerlere ve törenlere de katılacaklar.“ 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 747
Bu Ay : 8806
Toplam : 8806

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom