Zirve Yayınevi Olayının 6. Yıl Dönümü

Malatya'da 3 kişinin hayatını kaybettiği Zirve Yayınevi olayının 6'ncı yıldönümünde, Malatya’daki Ermeni Mezarlığı'nda anma töreni düzenlendi.

Zirve Yayınevi Olayının 6. Yıl Dönümü Malatya Asayiş

Malatya'da 6 yıl önce Zirve Yayınevi'nde öldürülen 3 kişiden biri olan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske, mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. 18 Nisan 2007 tarihinde Protestan cemaatiyle yakın ilişki içerisinde olduğu iddia edilen Zirve Yayınevi'nde meydana gelen olayda, Tilmann Ekkehart Geske (46), Necati Aydın (35) ve Uğur Yüksel (32) öldürülmüştü.

Malatya'daki Ermeni Mezarlığı'nda mezarı bulunan Geske için düzenlenen anma törenine, hayatını 3 çocuğu ile birlikte Malatya'da sürdüren Tilmann Geske'nin eşi Suzanna Geske ve 2 çocuğunun yanı sıra, Diyarbakır Kilisesi Ruhani Önderi Ahmet Güvener ile birlikte Protestan cemaati mensupları katıldı. İncil'den ifadelerin yazıldığı mezarın üzerine, Zirve Yayınevi ve Malatya Kilisesi ifadesinin yer aldığı çelenkler konuldu.

Mezar başındaki anma töreninde İncil'den parçalar okunup Türkçe dini şarkılar söylendi. Tilmann Geske’nin olaydan kısa bir süre önce yazmış olduğu “Sevgisin” adlı eser de dile getirildi.

Diyarbakır Kilisesi Ruhani Önderi Ahmet Güvener, “Her inancı bağrımıza basıyor ve seviyoruz. Onlar bizim kardeşlerimizdir. Ben 22 yıldır İsa Mesih’e iman ediyorum. 9 kardeşiz 5 tanesi Hristiyandır, 4'ü Müslümandır. Bizim aramızda harika bir ilişki var” dedi.

Tören, mezara karanfillerin bırakılması ile sona erdi.

Bu arada, geçtiğimiz yıl Ermeni Mezarlığı'nda inşaat aşamasında iken yıkılan dua yeri binası, yaşanan tartışmaların ardından Malatya Belediyesi tarafından yeniden yaptırıldı. Binanın büyük bir bölümünün bittiği ve yakında teslim edileceği kaydedildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 382
Bu Ay : 7528
Toplam : 7528

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom