Öğrencilere Tasarruf Semineri

Elektrikli aletlerde A grubu enerji harcayan cihazların tercih edilmesi istendi.

Öğrencilere Tasarruf Semineri Malatya Haber

Malatya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, “Tasarruf” konusunda Hidayet İlköğretim Okulu 6-7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik bir seminer düzenledi.

Çocukları çevre ve enerji tasarrufu hakkında bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen seminere konuşmacı olarak, Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Temsilcisi Kimya Öğretmeni/Elektrik Teknikeri Şahin Özmarasalı katıldı. Kent Konseyi Çevre Grubu üyelerinin de katıldığı semineri öğrencilerin yanı sıra okul idareci ve öğretmenleri de izledi.

Çevre Çalışma Grubu Temsilcisi Şahin Özmarasalı, verdiği seminerde, “Ağaç Yaş İken Eğilir” atasözünden hareket ettiklerini özellikle çevre ve tasarruf konusunda çocukların daha dikkatli olduklarını belirtti.

Tasarrufun yanı sıra çevre temizliği konusu üzerine konuşan Özmarasalı, “Hepimizin yaşamını sürdürdüğü tek bir dünya var ve bu dünyaya ne kadar duyarlıyız. Bilinçsizce satın aldığımız ve bilinçsizce tüketmiş olduğumuz bir çok şeyin çöp olarak doğaya geri döndüğünü doğada yok olmayan bazı çöplerin geri dönüşüme dahil edilmezse doğaya, insan sağlığına ve ekonomiye büyük zararlar verilmektedir” dedi.

Özmarasalı, günlük yaşantıda enerji tüketimini bilinçsizce kullanıldığını belirterek, çocuklara bu konuda pratik bilgiler verdi. Özmarasalı, özellikle tasarruflu lambalar kullanılması gerektiğini, evde ve okulda kullanılmayan odaların ve sınıfların lambalarının kapatılmasının ve gündüzleri elektrik aydınlatması yerine gün ışığından faydalanılmasının önemli olduğunu vurguladı.
Çocukların özellikle Televizyon, VCD/DVD, müzik setleri ve bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerini sürekli kullandıklarını söyleyen Özmarasalı, bu materyallerin kullanılmadığı zaman kumandadan değil de kapatma düğmesinden kapatılmasının, bilgisayarı kısa süreli aralarda stand-by konumuna getirilmesinin enerji tasarrufu adına büyük kazanımlar olacağını söyledi.

Evde annelerin kullandığı bulaşık makinası, çamaşır makinası ve buzdolabı gibi beyaz eşyaların alımında üzerlerinde bulunan enerji etiketine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Özmarasalı, “Anne ve babalarınız mutlaka A sınıfı beyaz eşyaları tercih etmelidirler” dedi.
Programın sonunda çocuklara konu ile ilgili soru yönelten Özmarasalı, doğru cevap veren çocuklara akıllı priz hediye etti.

Okul Müdürü Mahmut Tulgar ise, yapılan konferansın belli aralıklarla yapılacak bu programların çocuklar için önemli olacağını söyleyerek Kent Konseyi’ne teşekkür etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom