Malatya KESK Sürece Destek Verdi

KESK Malatya Şubeler Platformu olarak bu sürecin sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması ve toplumsal barışın sağlanması için üzerimize düşen desteği vereceğimizi ilan ediyor; tüm insanları barış sürecine sahip çıkmaya çağırıyoruz dediler.

Malatya KESK Sürece Destek Verdi Türkiye-Dünya

Malatya Eğitim Sen Şube Başkanı, KESK Dönem Sözcüsü Ali Ekber BAYTEMUR basın açıklaması yaparak barış sürecine destek verdiler.

Yapılan açıklamada;

Ülkemizin yıllardır kanayan yarası olan Kürt sorunu konusunda anayasal hak eşitliği ve hakların kardeşliğine dayalı bir barıştan yana olanlar elbette ki baskı ve şiddet üzerine kurulu bu sistemden payını almıştır. Bugüne kadar siyasi iktidarların Kürt sorunu karşısındaki çözümsüzlük ısrarı demokrasi ve toplumsal barışın önündeki en önemli engellerden biri olmuştur.

Kürt sorunu ekseninde bugüne kadar yaşanan acıların ve yitirilen 40 binden fazla canın sorumlusu elbette ki anayasal hak eşitliği ve özgürlük talep edenler değildir. Başta gençliğinin baharındaki evlatlarını toprağa veren annelerin yaşadığı acı olmak üzere, ülke olarak yaşadığımız acılardaki en büyük sorumluk; halkları kendi siyasal ve ideolojik hedeflerine ulaşmak için bölen, onları ırkçı-gerici politikalarına yedeklemek için çözümsüzlük politikalarında ısrar eden egemenlere aittir.

Son birkaç aydır barış ve toplumsal uzlaşı için umutların yeniden yeşerdiği bir süreç yaşanmasına rağmen, eşitlik, özgürlük ve demokrasi talep eden tüm kesimler şiddet ve baskı politikaları ile karşılaşmaya devam etmektedir. Sendikacıları, gazetecileri, siyasetçileri-seçilmişleri, avukatları, öğrencileri, kısacası insanca bir yaşam mücadelesi veren herkesi hedefine koyarak gözaltına alanların, tutuklayanların Kürt sorununun çözümü konusunda ‘samimi’ olduğunu açıklamasının tek başına bir anlamı yoktur.

Özgürlük ve demokrasi alanını toplumsal yaşamın her noktasına müdahale ederek daraltan AKP hükümeti, Kürt sorununda izlediği otoriter, baskıcı, tekleştirici yöntemlerle ve sürdürdüğü anti demokratik devlet anlayışı ile yeterince ölüme, acıya ve gözyaşına neden olmuştur. Bu nedenle diyalog ve çözüm sürecini zedeleyecek, umutları yeniden hayal kırıklıklarına dönüştürecek her türlü girişimden uzak durulması sorumluluğu herkesten önce AKP iktidarına aittir.

Barış çağrısının daha güçlü seslendirilmesi, kardeşliğin önüne örülmek istenen kalın barikatların yerle bir edilmesi için tüm emek ve demokrasi güçlerine görev düşmektedir. Çünkü ancak toplumsal yaşamın içerisinde, halkların arasında kurulması ile kalıcı olması mümkün olan bir barışın hayata geçirilmesi egemenlerin ‘samimiyetine’ bırakılamayacak kadar önemlidir. Bu nedenle esas olan emek ve demokrasi güçlerinin mücadelesidir. Savaşa karşı barışı, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliğini ilke edinen kamu emekçilerinin örgütü KESK, bu mücadeledeki sorumluluğunu yerine getirmeye devam edecektir.

Her şeye rağmen taraflarca başlatılan bu süreci önemsiyoruz. Binlerce yıllık köklü tarihi ve kültürel değerleriyle Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında yaşayan bütün halklar için barış ve kardeşlik tutumunda ısrar edilmesi, bu ülke topraklarında yaşayan insanlara verilebilecek en büyük hediye olacaktır.

Bunun için, Kürt sorununun demokratik, barışçıl yöntemlerle çözülmemesi nedeniyle yıllardır yaşanan acılar hepimizin yüreklerinde tazeliğini korurken, ülkenin ihtiyacı olan demokratikleşme süreci ve barış süreci kesintiye uğratılmadan sürdürülmelidir. Bu sürecin sonu toplumsal kucaklaşmayı sağlamanın bir adımı olmalıdır. KESK Malatya Şubeler Platformu olarak bu sürecin sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması ve toplumsal barışın sağlanması için üzerimize düşen desteği vereceğimizi ilan ediyor; tüm insanları barış sürecine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

09.04.2013
Ali Ekber BAYTEMUR
Eğitim Sen Şube Başkanı
KESK Dönem Sözcüsü

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 780
Bu Ay : 4578
Toplam : 4578

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom