Başkanlık Sistemi Demokratiktir

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kasım Karagöz, bakın Amerika Birleşik Devletleri’ne, başkanlık sistemi ile dünyanın süper gücü haline geldiğini belirtti.

Başkanlık Sistemi Demokratiktir Türkiye-Dünya

 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kasım Karagöz, “Başkanlık sistemi demokrasi ile bağdaşır. Başkanlık sistemi, gücünü tamamen halktan alan bir sistemdir” dedi.

AK Parti Malatya Teşkilatı’nın organizesi ile İl Özel İdaresi Salonu’nda düzenlenen "Başkanlık Sistemi” konulu konferansa, belediye başkan yardımcısı Hasan Atay, AK Parti il başkanı Bülent Tüfenkçi, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, bazı belediye, il genel ve belediye meclis üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşu ile mesleki teşekkül başkanları ve temsilcileri, AK Parti ilçe ve belde belediye başkanları ile mahalle temsilcileri katıldı. Konferansın açılış konuşmasını AK Parti Malatya İl Teşkilatı Arge’den sorumlu il başkan yardımcısı İdris Boztaş yaptı. Boztaş, yeni anayasanın önemini anlatıp, “Vesayet sistemi ile yönetilen yıllar Türkiye için kayıp yılları olmuştur. 10 yıllık AK Parti iktidarları süresince vesayet dönemine son verilen bir dönem olmuştur. 2023’e kadar olacak ikinci 10 yıllık dönemde Türkiye’nin değişim ve dönüm yılları olacaktır” dedi.

"Başkanlık Sistemi” konulu konferans veren İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kasım Karagöz ise önce Türkiye’ye darbelerin verdiği zararları anlattı. Yeni anayasanın öneminden de söz eden Karagöz, yeni anayasanın içeriğinin de önemli olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Kasım Karagöz, başkanlık sistemi ile birçok sorunların ortadan kalkacağını söyledi. Türkiye’de 41 yılda 32 hükümet kurulduğunu, her hükümete ortalama 1,5 yıl düştüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Kasım Karagöz, koalisyon hükümetlerinin ülkeye yarar getirmediğini savundu. Başkanlık sisteminde endişenin diktatörlük olduğu şeklinde yorumlar bulunduğunu bildiren Karagöz, “Başkanlık sistemini diktatörlüğe benzetenler, hep kötü örnekleri gösteriyor. Latih Amerika gibi en kötü uygulamaları dile getirirler. Halbuki, başkanlık sistemi demokrasi ile bağdaşır. Başkanlık sistemi, gücünü tamamen halktan alan bir sistemdir. Halk oyu ile iş başına gelen başkan yürütme organının da başı olur. Bakın Amerika Birleşik Devletleri’ne, başkanlık sistemi ile dünyanın süper gücü haline geldi” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 129
Bu Ay : 7766
Toplam : 7766

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom