Akçadağ'ın Sorun ve Talepleri İletildi

Malatya’dan bir heyet, Ankara’da bakan ve müsteşarlarla görüşüp, Akçadağ ilçesinin sorun ve taleplerini iletti.

Akçadağ'ın Sorun ve Talepleri İletildi Malatya Haber

AK Parti Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin, Öznur Çalık ve Cemal Akın’ın katılımıyla Akçadağ İlçesi’nin sorunları ve ihtiyaçlarını görüşmek üzere, AK Parti Akçadağ İlçe Başkanı Vahap Yücekaya, İlçe Belediye Başkanı İbrahim Koşar, Akçadağ Bahri Belediye Başkanı Ali Bektaş, İl Encümenleri Ömer Altuntaş, Battal Tuncal, Nuri Karadaş, Sulama Birlik Başkanları Zeki Solmazgül, Enver İlhan ve Ali Kaygusuz ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Aslan’ı makamlarında ziyaret ettiler.

AK Parti Akçadağ İlçe Başkanı Vahap Yücekaya, heyet ile ilk olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile yapmış oldukları görüşmede Akçadağ’a doğal gazın gelmesi konusunda destek istediklerini, Bakanın ise bu konuda çalışmaların en kısa zamanda yapılıp, Akçadağ halkının doğal gaza kavuşması için çalışacaklarını söyledi.

Yücekaya, heyet ile birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ile yaptıkları görüşmede Akçadağ İlçesi’nde 1992 yılında inşaatına başlanan kültür merkezinin ödeneğinin çıktığı halde günümüze kadar tamamlanamadığı, mevcut inşaatın çürümeye yüz tuttuğu, kirişlerinin yıprandığını ve acilen çözüm üretilmesi gerektiği hususunda Aslan’a durumun ehemmiyeti hakkında bilgi verdiklerini ifade etti.

Akçadağ’da yapılacak olan kültür merkezinin bir an önce tamamlanarak ya da yeniden yapılıp Akçadağ halkının hizmetine sunulması gerektiği konusu da görüşüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Aslan ise, mevcut binayı güçlendirme maliyeti yapım maliyetinin yüzde 40’ının altında ise güçlendirme, değil ise bir an önce yıkılarak yeni inşaatın yapılmasının uygun olacağını ya da belediye tarafından yeni bir arazi tahsisi yaptırılarak o arazi üzerinde hazırlanacak projeyi değerlendirmeye alacaklarını söyledi.

Heyet, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman da makamında ziyaret etti.

Malatya Akçadağ kapalı sulama sistemi projesinin bir an önce bitmesi gerektiğini, mevcut sulama sistemlerinin yeterli gelmediği görüşüldü. Projeye Aydınlar Köyü’nün eklenmesi gerektiği de belirtildi.

Görüşmede Sürgü Barajı’ndan çıkan suyun kapalı sisteme alınması, Sultan Suyu barajının 1 metre kadar yükseltilmesi, Melet deresinin gölet veya baraj yapılması, Taşevler Sulama Göleti’nin çalışmalarının hızlanması gerektiği ifade edildi

Nurettin Akman ise 2014’te dile getirilen problemlerin 2014’e kadar bitirilmesinin planlandığını heyetle paylaşarak DSİ Genel Müdürüne talimat verdiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in makamındaki ziyarette ise Bahri Beldesinin eski lisesinin kötü durumda olduğu ve çok programlı yeni lisenin önümüzdeki yatırım programına alınması talebi iletildi.

Bakan yardımcısı Orhan Erdem ise bakanlık olarak ellerinden gelen bütün desteği vereceklerini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun’un makamındaki ziyarette Akçadağ Devlet Hastanesinin temelinin halen atılmadığı ve ihale sürece ile ilgili destek vermeleri istendi. Ayrıca bir adeambulans ve Aile Sağlığı Merkezi talepleri Müsteşar Nihat Tosun’a iletildi.
Tosun belirtilen konular ile ilgili TOKİ ile gerekli görüşmelerin yapılacağını ve ambulans isteminin değerlendirmeye alınacağını ifade etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 626
Bu Ay : 4183
Toplam : 4183

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom