Chavez Hayatını Kaybetti

Küba'da gördüğü kanser tedavisinin ardından 18 Şubat'ta ülkesine dönen 58 yaşındaki Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

Chavez Hayatını Kaybetti Dünya

28 Temmuz 1954 yılında doğan Venezuelalı politikacı Hugo Rafael Chavez, 1998'dan bu yana ülkenin devlet başkanlığını yaptı. 2007 yılında Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri olan Chavez, 1997'de kuruluşundan itibaren Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin liderliğini yaptı. Politik ideolojisi "21. Yüzyıl için Sosyalizm" ve Bolivarcılık olan Chavez, ülkede Bolivarcı Devrimin sosyalist reformların uygulanmasına odaklandı.

Bir işçi sınıfı ailenin çocuğu olarak Venezuela'nın Barinas eyaletindeki Sabaneta kentinde doğan Chavez, kariyerine subay olarak başladı. Ülkenin politik sistemini eleştiren Chavez, 1980'lerin başlarında gizlice Bolivarcı Devrimci Hareket-200 (MBR-200) kurdu. 1992 yılında Başkan Carlos Andres Perez hükümetine karşı başarısız bir darbe girişimine liderlik yaptı. Chavez, 2 yıllık hapis sürecinden sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi'ni kurdu ve 1998 yılında Venezuela devlet başkanı seçildi.

Ardından Chavez, Venezuela devlet yapısının ve bazı marjinal grupların haklarının değiştiği yeni bir anayasa tanıttı ve 2000 yılında başkanlık koltuğuna bir kez daha oturdu. Yaptığı ikinci başkanlık döneminde Bolivarcılık misyonlarını izleyen bir sistemi tanıtan Chavez, komünal konseyler ve işçilerce yönetilen kooperatifler kurarak ve bir dizi toprak reformunu hayata geçirerek, çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdı.

Muhalif darbeyle liderlikten indirilen Chavez, kırsal alanda yaşayan halkın darbecilere karşı yaptığı protestolarla 2 gün içinde tekrar iktidara gelmeyi başardı. Chavez, 4 Aralık 2006 tarihinde Venezuela'da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanarak 2012'ye kadar devlet başkanı olmaya hak kazandı.

Chavez, Ekim 2012 seçimlerinde oyların yüzde 54'ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles'i geride bıraktı ve dördüncü kez devlet başkanı seçildi.

Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba, Kuzey Kore, İran, Belarus, Suriye gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirdi. Chavez, Amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının Ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile gösterdi. Son olarak da BM konuşmasında "Şeytan dün buradaydı" sözleri ile Bush'u bir şeytan olarak tanımladı ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza attı.

2011 yılında Pelvis bölgesinde görülen lezyonlar nedeniyle Küba'da ameliyat olan Chavez'in sağlık durumu, 2012 yılında kanserin nüksetmesi nedeniyle tekrardan kötüleşmiş, bu nedenle anayasal zorunluluk gereği katılmak zorunda olduğu yemin törenine katılamamıştır.

Venezuelalı lider 5 Mart 2013 Çarşamba günü hastalığına yenik düşerek hayata gözlerini yumdu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 183
Bu Ay : 7820
Toplam : 7820

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom