İ.Ü'de Müzik Dinletisi Araştırması

Malatya İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer, cinsiyetin tercih edilen müzik tarzında belirleyici olduğunu söyledi.

İ.Ü'de Müzik Dinletisi Araştırması Malatya Eğitim

İnsanların doğası gereği herkesin kendine özgü bir yapısının olduğunu ifade eden Sağer, bayanlarla erkeklerin yapılarına göre beğenilerinin farklı olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bir araştırma yaptıklarını anlatan Sağer, “Bayanlar biraz daha kibar ve naziktir. Erkekler biraz daha kuvvete dayalı yapıdadır. Örneğin renk açısından baktığımızda bayanlar, kırmızı rengi daha çok sever ama erkekler çok fazla kırmızı renkten hoşlanmazlar” diye konuştu.

Müzikte, cinsiyet farklılıklarının tarza da yansıdığını kaydeden Sağer, “Bayanlar daha çok popüler müzikler ve Türk sanat müziği severken, erkeklerde daha çok halk müziği ve arabeske yönelik bir ağırlık olduğu ortaya çıkıyor.

Aynı çalışmayı işadamları üzerinde de yaptık. Onlarda da Türk sanat müziği ve Türk halk müziğinin biraz daha ön planda olduğunu gördük. Şehirlere göre baktığımızda İstanbul’da büyük bir holdingin CEO’su caz müziği beğeniyor ama Malatya’da bir şirketin CEO’su biraz daha bulunduğu ortam, yetiştiği akademik ortam ve kültür doğrultusunda beğenileri var” diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 18
Bugün : 46
Bu Ay : 3490
Toplam : 3490

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom