Konteynır Kentte Olay Çıktı

Suriye’de çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerden bazıları Şanlıurfa’nın Harran İlçesinde kurulan konteynır kente girmek isteyince olay çıktı.

Konteynır Kentte Olay Çıktı Türkiye-Dünya

Harran Konteynır kentte bu gece hareketli dakikalar yaşandı. Resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre, 10 bin kişilik konteynır kentte kayıtları bulunmayan bir grup Suriyeli içeriye girmek isteyince olaylar çıktı. Yaklaşık 1 saat boyunca süren olaylarda Suriyeliler taş ve sopalarla saldırırken arbede sırasında yaklaşık 12 kişi yaralandı. Harran Kaymakamı M. Selami Yazıcı, olayı durdurmak için konteynır kentte gelirken, Şanlıurfa’dan da çok sayıda polis ve asker sevkiyatı yapıldı. Yaralılar ambulanslar ile Şanlıurfa’da, Harran’da ve Akçakale’de hastanelere sevk edilirken, bazı yaralılar ayakta tedavi edilerek taburcu oldu.

Olayın yatışması için geceyi konteynır kentte geçiren Harran İlçe Kaymakamı M. Selami Yazıcı, olay yerine gelen İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun ve Şanlıurfa Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Yorgancı, konteynır kent içerisindeki muhtarlarla bir süre görüştü. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Harran Kaymakamı Yazıcı, kavganın sığınmacıların yer konusunda özel güvenlik görevlileriyle yer konusunda tartışması üzerine çıktığını bildirdi.

Harran Kaymakamı M. Selami Yazıcı, tartışmanın büyüyerek kavgaya dönüşmesinin ardından bir grup Suriyelinin taşlarla yönetim binalarına ve hastanelere saldırdıklarını söyledi. Yazıcı, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü; “akşam saat 21.00 sıralarında yaklaşık 150- 200 kişilik Suriyeli misafir, bir araya gelerek hastane binasına, yönetim binasına taşlarla saldırmaya başladılar. İlk anda hemen olay yerine geldik. İçlerinden birkaç Suriyeli arkadaşımız ile görüşerek taleplerini dinledik. Taleplerini dinledikten sonra yapılabilecek olanları hemen yerine getirmeye çalıştık.

Tabi bu grup daha sonra artarak devam etti. Valimizin talimatları doğrultusunda İl Emniyet ve İl Jandarma Komutanlığımızdan takviye ekipler gönderildi. Takviye ekiplerini gören grup, daha sonra kendi istekleriyle dağıldılar. Bizde onların kendi aralarında seçtikleri temsilcilerle toplantı yaparak sorunları öğrenmeye çalıştık. Taleplerini aldık, bunları biz yönetim olarak değerlendireceğiz. Yapabileceklerimiz imkan dahilinde yerine getirilecek. Şuanda herhangi bir sıkıntı yok. Konteynırlarına geri döndüler. Taşlama esnasında bazı maddi hasarlar meydana geldi.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 821
Bu Ay : 1339
Toplam : 1339

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom