Somali'nin düşmanları kim?..

Hizbi İslami lideri Hasan Tahir Uveys, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed'in "teröristler" suçlamasına el Cezire'de yanıt verdi.

Somali'nin düşmanları kim?.. Türkiye-Dünya

Uveys, Afrika Birliği Barış ve İstikrarı Koruma Gücü’nün Somali’yi terk etmesinden önce Şerif Ahmed ile uzlaşıya varmaya karşı çıktı.

Uveys “Somali’deki katliamın, göçlerin ve yıkımın arkasında düşmanlarımız var. Bu düşmanlar, Afrika Birliği, Etiyopya ve arkasında duran Amerika’dır. Bakın sahillerimize ne kadar savaş gemisi ve deniz altı var. Hatta Somali’nin içerisinde bile düşmanlarımız var. Amerika, Etiyopya ve Afrika Birliği askerleri, Somali’de. Afrikalı askerler, her gün halkımızı katletmektedir. İslam dünyası bu sorunu neden görmezden geliyor, düşmanın çıkmasını istemiyor. Somali’nin temel sorunu düşmanın varlığıdır. Düşmanın Somali’den çıkarılması gerekmektedir” dedi.

Uveys, Şerif Ahmed’i kendisinden önceki Cumhurbaşkanı olan Abdullah Yusuf’un yolunu takip etmekle suçladı. Uveys “Şerif Ahmed, Abdullah Yusuf’un sürdüğü trene bindi. Bu treni, düşmanımız hazırladı. Trenin gideceği istikamet, akıbeti bellidir. Şimdi bizim de aynı trene binmemizi istiyor” dedi.

Uveys, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şerif Ahmed, düşmanın planını kabul etmemizi istiyor. Bizim planlarımız ise herkes de bilir ki düşmanın planlarının tam tersidir. Planımız, öncelikle düşmanın Somali’den çıkarılmasıdır. Sonra Somalililer bir araya gelir ve Allah’ın razı olduğu tercihi belirlerler. Bizi bize bıraksınlar. Biz, Somalililer sorunumuz kendi aramızda çözeriz.

Uveys, Şerif Ahmed’in Hizbi İslami ve Genç Mücahidlerin eylemleri hakkında “terör eylemi” açıklamasına şöyle yanıt verdi: “Şerif Ahmed, mücahidlerin düşmanıdır. Birisinin hasmı hakkında söylediklerine bizde değer verilmez. Şerif Ahmed, geçmişte bizimleydi. Şimdi savunduğumuz davayı savunmaktaydı. Fakat sonradan düşmanlarımızın yanında yer aldı, onların safına katıldı. Şerif Ahmed, düşman gibi anlıyor ve düşman gibi konuşuyor. Şerif Ahmed’in hükümeti, Somalililerin değildir. Hükümetini, Etiyopya ve Uganda yönetmektedir. Şimdi Şerif Ahmed, Amerikalılar gibi teröristlere karşı savaşıyor. Amerikalılar teröristle neyi kastettiği bellidir. Amerika, Müslümanları terörist olarak kabul etmektedir. Genç Mücahidler, aynı sebepten ötürü terörist olarak nitelenmektedir.

Uveys, Şerif Ahmed’in İslam Şeriatını kabul ettiği iddialarını eleştirdi: “Şerif Ahmed, şeriatı kabul ettiğini sadece dille söylüyor. Dille söylemek ayrı söylenenleri tatbik etmek ayrıdır. Tatbik ederse göreceğiz” dedi.

Uveys, el Kaide’yle doğrudan bir irtibatın olduğu iddialarını reddetmekle birlikte, Hizbi İslami ve Genç Mücahidler’in el Kaide düşüncesinden etkilendiğine işaret etti.

Somalili liderler, birbirlerine suçlamalarda bulunurken savaşçılar da meydanlardaydı. Dün çıkan çatışmalarda her iki taraftan da 13 kişi yaşamını yitirdi.

isra haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 754
Bu Ay : 3238
Toplam : 3238

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom