2. Kitap Fuarı İstişare Toplantısı Yapıldı

Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi iş birliği ile bu yıl 30 Nisan 5 Mayıs 2013 tarihleri arasında 2.’si gerçekleştirilecek olan Malatya Kitap ve Kültür Fuarı’nın ilk ayağı olan istişare toplantıları başladı.

2. Kitap Fuarı İstişare Toplantısı Yapıldı Malatya Kültür-Sanat

Öğretmenevi’nde Malatya Valisi Vasip Şahin ve Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır başkanlığında yapılan toplantıya Malatyalı şair ve yazarların yanı sıra Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Kültür ve Turizm İl Müdürü Derviş Özbay, Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı, İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Cafer Mum ve yürütme kurulu temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Vasip Şahin, Malatya’nın eskiden beri okuyup yazan bir şehir olduğunu ifade ederek, şehrin bu özelliğini markaya dönüştürmek amacıyla fuar organizasyonun önemli olduğunu kaydetti.

Vali Şahin, geçen yıl ilki gerçekleştirilen fuarın bu yıl 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri organize edileceğini bildirdi. Geçtiğimiz yılki organizasyonun gördüğü ilginin herkesi memnun ettiğini, bu sene daha fazla ziyaretçi beklediklerinin altını çizen Vali Şahin, “Malatya’da edebiyatla sanatla iç içe olan bir kent olarak bilinir. Bu durumu da bu yıl kitap fuarıyla bir daha yaşayacağız” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Malatya’da kitap okumaya karşı ciddi bir ilgi olduğunu, bu doğrultuda Kitap Fuarı’nı organize ettiklerini söyledi. Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarın beğeniyle karşılandığını vurgulayan Başkan Çakır, “Geçen yıl yaptığımız Kitap Fuarı, yoğun bir ilgi gördü. Amacımız insanlarımıza, çocuklarımıza kitap okumayı sevdirmek ve okuma alışkanlığını kazandırmak. Eğitim ve öğretimin temeli olan okumayı daha fazla yaygınlaştırmamız gerekiyor.

Bunun için Kitap Fuarı’nı çok kapsamlı bir şekilde gerçekleştirmek istedik. Yayınevi ve ziyaretçi sayısına baktığımızda ülke genelinde ilk üçe giren bir fuar gerçekleştirdik. Okuyucu ile yazarla, şairleri buluşturma fırsatı bulduk. 280 gibi ciddi bir katılımcıya ulaştık. Bu durumda bize cesaret verdi. Biz de bu yıl aynı ciddiyetle, aynı fuarı yapmak istedik. Şuanda stantların tamamı doldu” ifadelerini kullandı.

Malatya Kitap Fuarı ile ilgili gelinen son nokta hakkında teknik bilgiler veren Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı da, fuarda 105 yayınevinin yer alacağını, tüm stantların satıldığını, 25 yayınevinin de yer almak için sırada beklediğini kaydetti. Fuar için şehrin tüm sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek istişare toplantıları düzenlediklerini anlatan Nalçacı, “Fuarı en güzel nasıl düzenleyebiliriz diye düşünerek herkesin fikrini alıyoruz. Özellikle sadece şehirden değil bölgeden kitapseverleri fuara çekmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 431
Bu Ay : 4797
Toplam : 4797

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom