Said Nursi'nin Mezarı Bulundu

Devletin resmi arşivlerinde Bediüzzaman Said Nursi’nin mezarının Isparta’da olduğu ortaya çıktı.

Said Nursi'nin Mezarı Bulundu Türkiye-Dünya

Devletin resmi arşivlerinde Bediüzzaman Said Nursi’nin mezarının Isparta’da olduğu ortaya çıktı. Gazetecilere konu ile ilgili açıklamada bulunan Vali Memduh Oğuz, Isparta’ya gönülden bu kadar bağlı olan Said Nursi’nin mezarının Isparta’da olmasının şaşırılmaması gereken bir durum olmadığını söyledi.

Vali Oğuz, “Said Nursi’nin mezarının yeri konusu eskiden beri gündemi işgal ediyor. Zaman zaman değişik iddialarda bulunuluyor. Ama çarpıcı hususlar var. Birincisi Üstad, kendisinin mezar yerinin bazı kişiler haricinde bilinmeyeceğini sağlığında söylüyor. Cenazesi 10 binlerce kişinin katılımıyla Urfa’ya defnedilince bu çok sınırlı kişi tarafından bilineceği halde bu kadar kalabalık bir ortamda defnedilmesi hayretle karşılanıyor. Ama zamanla bir söz tahakkuk ediyor ve gerçekten kabir yeri bilinmez durumda oluyor.

Bunlar keşfedilmiş hakikatler. Bir başka hakikatte Sadi Nursi Hazretlerinin yazmış olduğu Risale-i Nurların önemli bir bölümünün Isparta’da yazılmış olması. Yine Said Nursi Hazretleri Risale-i Nur’ların Isparta’da yazılması sebebiyle Isparta’yı öne çıkartmıştır. Hatta bir sözünde ‘bir baka şehrin mahkemesi beni beraat ettirse Isparta mahkemesi mahkum etse Isparta’nın hatırına Isparta mahkemesini tercih ederim’ diyor. Isparta’yla bu kadar gönül bağı, manevi bağı olan Üstad’ın kabrinin Isparta’da olması şaşırtıcı değildir. Ama onun işaretine uygun olarak şu nokta demek şurası demek hatalı olur. Ama Isparta’yı bu kadar göklere çıkaran, Isparta’da eser veren Said Nursi Hazretlerinin mezarı Isparta’da demek hakikati kabul etmek anlamına gelir” diye konuştu.

Kendisinin öteden bir Isparta’nın ilim şehri olması yönünde bir projesi olduğunu belirten Vali Oğuz, “Bu proje Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor. Slogan olarak da ‘Mekke Medine Kudüs şerefli Isparta ilimle görevlidir. İlim vazifesi üstlenmiştir’ dedik. Bediüzzaman Said Nursi’nin de eserlerini burada yazmış olması Isparta’nın ilim şehri olması konusunda arzusu olduğunu gösterir” dedi.

Vali Oğuz, mezarın yerini belli olması durumunda, Isparata’ya önemli ölçüde ziyaret akını olup olmayacağı yönündeki soruya “Öyle tahmin ediyorum ki bu proje gerçekleştiğinde Said Nursi’ni kabri de aşikar olur. Bizim tek arzu ettiğimiz Isparta’nın ilçelerinde kasabalarında ilim tahsil eden talebeler ilim adamları dolaştığı zaman Isparta hem maddi hem manevi anlamda yükselmiş olur. O zaman bir çok esrar gizlilik kendiliğinden ortaya çıkmış olur” yanıtı veridi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 96
Bu Ay : 7733
Toplam : 7733

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom