Ağbaba, Buğday Pazarını Ziyaret Etti

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Orta direk diye bir şey kalmadı. Zengin iyice zenginleşti, fakir iyice fakirleşti” dedi.

Ağbaba, Buğday Pazarını Ziyaret Etti Malatya Haber

CHP Merkez İlçe Başkanı Abdulvahap Ayzabar ve parti yöneticileriyle birlikte Malatya Buğday Pazarı esnafını ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya milletvekili Veli Ağbaba, çay ocağında esnafların sorunlarını dinledi.

Esnaf, iş olmamasından yakınıp, “Buğday’ın fiyatı saman ile aynı. Buğday da 80 kuruş, saman da 80 kuruş. Bakanlık, 'Saman’da sübvanse yapılacak' dedi, hala fiyat inmedi. Zaten yaz geliyor, fiyat kendiliğinden düşer” dedi.

Mehmet Akbıyık isimli üretici de, “70 bin TL Koyun kredisi aldım. Parayı alıp koyun getirdim. Tanesi 700 TL’ye aldık. Daha sonra 410 TL, bu sene 310 TL’ye düştü. Onu da yatırdım. 3 bin 300 TL sigorta borcun var. Bu nasıl iş, aldığım kredinin bir de sigorta parasını ödettiler” diyerek dert yandı.

Milletvekili Veli Ağbaba ise, hükümetin politikalarını eleştirip, “Buğday Pazarı en hareketli yerlerden biriydi. Şimdi ise çiftçi desteklenmeyince, ithalata dayalı politika olunca üretici mağdur oldu. İthalat da büyük şirketlerin büyümesine neden oldu. Orta direk diye bir şey kalmadı. Zengin iyice zenginleşti, fakir iyice fakirleşti” şeklinde konuştu.

“Malatya’nın dertlerini Meclis'te gündeme getiriyoruz. Buğday Pazarı’nın içinde bulunduğu durum içler acısıdır. Bunu TBMM’de de dile getireceğim” diyen milletvekili Ağbaba, “Ana muhalefet partisinden Malatya milletvekili olarak görevim Malatya’nın sorunlarını TBMM’de dile getirmektir. Problem keşke sadece Buğday Pazarı olsa. Kayısı sorunumuz da var. Fiyat düşüklüğünden hayvanlara veriliyor. Maliye Bakanı ile görüştüm. 30-40 bin ton kayısı alımı yapın, okullara mı askerlere mi dağıtırsınız. Dünyanın en faydalı ürünlerinden biridir” ifadelerini kullandı.
Üreticinin malının para etmediğini, buna karşılık ithal ürün getirilmesini de eleştiren milletvekili Ağbaba, “Kendi çiftçini desteklemiyorsun. Arjantin Uruguay’dan ithal et getiriyorsun. Böyle olmaz. Üreticinin alın terinin karşılanmasını istiyoruz” dedi.

Milli gelirin artması ile bir ülkenin refah seviyesinin yükselmediğini savunan Ağbaba, “Milli gelir 3 bin dolar olan gelir 10 bin dolar oldu deniyor. Gelişmişlik sadece milli gelirle olmaz. Birilerininki arttı. Zengin çok zengin, fakir çok fakir oldu. Zengin zenginleşiyor ,fakir fakirleşiyor. Soba gazından ve mantar zehirlenmesinden ölüm sadece ülkemizde var. Niye evinde doğalgaz olsa soba zehirlenmesi olur mu?” diye sordu.

“Hangi ülkede bu durumlar yaşanıyor?” diye soran Ağbaba, “Gelişmişlik sadece kişi başına milli gelirin artması ile olmaz. Paşalar gazeteciler, milletvekilleri, bilim adamları bu hükümete kim karşı çıkıyorsa o cezaevine konuluyor. Geçen hafta ziyaretine gittim. Bu ülkenin genelkurmay başkanlığı yapmış bir isim, sayın İlker Başbuğ terörist örgütünden yargılanıyor. Bunlar da ülkelerin gelişmiş göstergelerinden biridir” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 795
Bu Ay : 5161
Toplam : 5161

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom