Neolotik Dönemde Malatya

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu “Malatya Tarihi Okulu” projesinin ilk dersi anlatıldı.

Neolotik Dönemde Malatya Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu “Malatya Tarihi Okulu” projesinin ilk dersi Kent Konseyi Toplantı salonunda verildi. Yoğun ilginin olduğu programa Malatya Tarihi konusunda araştırmalar yapan arkeologlar da katıldı.

Malatya Tarihi Okulu’nun İlk dersi, aynı zamanda Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi olan Tarihçi- Yazar Orhan Tuğrulca tarafından Neolitik Dönemde Malatya “ İnsanlık Tarihi Sorunu” konusu ile başladı.

Proje hakkında genel bir bilgilendirme yapan Tuğrulca, projenin teorik ve pratik olmak üzere iki ayağının olduğunu söyledi. Malatya tarihi ile ilgili teorik çalışmaların anlatılacağı konferanslar dışında, pratik de ise bahsedilen tarihi ve kültürel mekânlara geziler düzenleyeceklerini söyleyen Tuğrulca, “Katılımcılardan tek isteğimiz ayda bir yapılan toplantılara süreklilik göstererek katılmalarıdır” dedi.

Kent Tarihçiliğinin önemi üzerinde duran ve bilgi veren Tuğrulca, kentlerin güçlerini kimliklerinden, kimliklerinin ise tarihlerinden aldığını belirtti.

Malatya’nın kentsel gelişim sürecini haritalar üzerinde anlatan Tuğrulca, Malatya’nın ilk yerleşkelerinin Fırat vadisinde yoğunlaştığını söyledi. İlk yerleşik hayatın başladığı neolitik dönemde insanların yerleşmeye daha elverişli ovaları ve su kenarlarını tercih ettiğine dikkat çeken Tuğrulca, “ İnsanlar hayatlarını kolaylaştırdıklarından dolayı nehir kenarlarını tercih etmişlerdir” dedi.

Eski Malatya’nın M.Ö 100 yıllarında Romalılar tarafından kurulduğunu, Malatya Merkez’in 1839 yılında ana yerleşke olarak kabul edildiğini söyleyen Tuğrulca, 1999 depreminden sonra Malatya’nın Beydağı eteklerine doğru kaydığını vurguladı.

Fırat vadisinde ki yerleşkelerden de bahseden Tuğrulca, “Aslantepe’nin dışındaki höyüklerin hangisinin ya da hangilerinin “kent” özelliğine sahip olduğu konusunda yapılmış bir araştırmaya rastlanılmamıştır” dedi.

Programın sonunda katılımcılar Malatya Tarihi ile ilgili bilinmeyenleri bu proje sayesinde öğreneceklerini vurgulayıp memnuniyetlerini ifade ederek, Tuğrulca’ya konu ile ilgili sorular da yönelttiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 499
Bu Ay : 4199
Toplam : 4199

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom