Öğretmen ve Anneler Kötü Örnek

Türkiye’de okul çağındaki gençlerin evlerinde yüzde 82, ev dışında yüzde 86’sının sigara dumanına maruz kalıyor.

Öğretmen ve Anneler Kötü Örnek Malatya Yaşam-Sağlık

  Malatya Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Doktoru Serpil Kaya Karadağ tarafından, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü antrenörlerine 'sigaranın zararları ve kanser' konulu seminer verildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, Spor Şube Müdürü Ömer Dağdelen, Spor Uzmanları ve Antrenörlerin, müdürlük salonunda katıldığı seminerde açılış konuşmasını Yapan İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, antrenörlerin örnek kişiler olduğunu ve sigaranın zararları hakkında sporcularını bilgilendirmelerinin asli görevlerinin başında geldiğini belirtti.

KETEM Sorumlu Doktorlarından Dr. Serpil Kaya Karadağ, sigaranın zararları, kanser hastalığına ne kadar ilgili olduğunu belirten slayt eşliğinde bilgi verdi.

Pasif içicinin kansere yakalanma riskinin yüzde 40 olduğuna dikkat çeken Karadağ, “Sigara kullanmadıkları halde dumana maruz kalanlar, yani pasif içiciler de ciddi sağlık tehdidi altındadır” dedi.

Türkiye’de okul çağındaki gençlerin evlerinde yüzde 82, ev dışında yüzde 86’sının sigara dumanına maruz kaldığına dikkat çeken Karadağ, daha sonra istatistiksel bilgi verdi. Karadağ, "İstatistiklere göre, annelerin yüzde 86’sı çocuklarının yanında sigara içmektedir. Öğretmenlerin yarısı sigara içmektedir. Sigaradan çıkan duman, havayı bir arabadan 10 kat daha fazla kirletmektedir. Pasif içicilerin meme kanserine yakalanma riski yüzde 70’den fazla. Eşi sigara içen birinin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 30’dan fazladır“ifadelerini kullandı.

Karadağ, Devlet Hastanesi yanında hizmet veren KETEM’den vatandaşların yeterince yararlanmadığını da ifade edip kanserde erken teşhis ve tedavinin önemini de anlattı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 738
Bu Ay : 1516
Toplam : 1516

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom