Diyarbabır Barışa Sahip Çıktı

Fransa’nın başkenti Paris'te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenazeleri Diyarbakır’da mum yakılarak karşılandı.

Diyarbabır Barışa Sahip Çıktı Bölge

Fransa’nın başkenti Paris'te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenazeleri Diyarbakır’da mum yakılarak karşılandı.

Diyarbakır Havaalanı’ndan alınan cenazelerin bindirildiği araçlar, konvoy halinde Bağlar ilçesinde bulunan özel bir hastanenin morguna taşınmak üzere yola çıktı. Büyük bir kalabalık tarafından karşılanan PKK’lı cenazelerinin taşınması sırasında taşkınlık çıkmaması için BDP seçim otobüsünden sürekli olarak kalabalığa anonslar yapıldı. Anonslarla provokasyonlara izin verilmezken, konvoyun arkasında yürüyen kalabalık cenazeleri mum yakarak takip etti. Kalabalık sık sık sloganlar atarak Bağlar ilçesine doğru gitti. 

Cenazeleri karşılayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “İnşallah bir daha bu ülkenin hiçbir annesi böylesi bir acıyı yaşamaz. Hepimiz böyle bir acının yaşanmaması için olağanüstü çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Cenazeleri karşılamaya gelen ve konvoyun arkasında yürüyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır’daki bu büyük sahiplenme, bu vakur duruşun bu ülkeye barış getireceğini umut ettiğini söyledi. Baydemir, “Bir daha hiçbir anne ve babanın acı yaşamaması için, bir daha hiçbir kadının ezilmemesi için, yaşamını yitirmemesi için, hepimize düşen görevler vardır, bir an önce bütün süreçlerin barışlara yönelmesi gerekiyor. Onun için cesaretle müzakereye, diyaloga, onurlu bir barışa hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Özgürlüğe sahip çıkması gerekiyor, benim gördüğüm kadarıyla Diyarbakır yediden 70’ye üç fidana, üç cana sahip çıkıyor. Bunu yaparken provokasyonları boşa çıkarmaya çalışıyor. Aydınlık bir gelecek için hepimizin bu tabloyu görmesi ve bu tabloya güç vermesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.
Cenazeye katılan gazeteci Can Dündar, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile konvoyun arkasından yürüdü.

Leyla Söylemez’in annesi Şifa Söylemez, kızının ölümüyle ilgili olarak, “Bu uçakta şimdi 3 cenaze var. İnsanların vicdanına kalmış. Barış olsun, analar ağlamasın”  ifadesi en anlamlı mesaj olarak kaldı.

BDP Başkanı Selahattin Demirtaş; katledilen insanlar Öcalan karşıtı insanlar değil, katledilen insanlar Öcalan'ın projelerini sahiplenen, çözüm sürecini sahiplenen ve bu yeni başlattığı sürece sevinç duyan insanlardı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom