ABD Afganistan'dan Çekilebilir

ABD ilk defa Afganistan’dan tamamen çekilebileceğini açıkladı.

ABD Afganistan'dan Çekilebilir Dünya

ABD yönetimi, Aralık 2014'ten sonra Afganistan'da hiçbir asker bırakmayabileceğinin ilk somut işaretini verdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, telekonferans yoluyla düzenlediği basın brifinginde bir gazetecinin, Afganistan'da 2014'den sonra hiçbir ABD askerinin bırakılmaması ihtimalini solması üzerine, ''Bu, üzerinde düşünebileceğimiz bir seçenek'' dedi.

Rhodes, ''ABD'nin, Afganistan'da ''x'' sayıda asker bulundurma yönünde kalıcı bir hedefi yok. Hedefimiz, Afganistan'da El Kaide için barınma imkanı tanınmaması ve Afgan hükümetinin ülkede istikrarı tesis etmeye yetecek düzeyde güvenlik gücüne sahip olmasının sağlanması'' diye konuştu.

ABD'nin şu anda Afganistan'da 66 bin askeri bulunuyor. ABD ve NATO müttefikleri Kasım 2010'da, Afganistan'dan 2014 yılı sonuna kadar tüm muharip askerlerini çekme kararı almıştı.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afganistan'da terörle mücadele ve Afgan güçlerinin eğitimi için 2014 sonrasında da belirli bir miktar ABD askerinin varlığına ihtiyaç duyulabileceğini söylemişti.

-Pazarlık stratejisi mi?-

Rhodes'un bu son açıklamasının, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin bu hafta ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'da yapacağı ve 2014 sonrasındaki ortaklığa şekil vermenin ele alınacağı görüşme öncesinde pazarlık stratejisi olabileceği yorumları yapılıyor.

ABD, 2014'te Afganistan'daki muharip misyonun sona ermesinden sonra bu ülkede kalabilecek Amerikan askerleri için dokunulmazlık tanınması talebinde de ısrar ediyor.

Obama'nın Afganistan ve Pakistan konusundaki özel danışmanı Douglas Lute da, aynı brifingde, ABD askerleri için dokunulmazlık tanınması hususuna açıkça değinmeden, Afganların, Amerikan askerlerinin kalmasını istiyorlarsa ABD'ye belirli ''yetkiler'' vermesinin gerekeceğini söyledi. Lute, ''Irak deneyiminden bildiğimiz üzere, egemen devlet tarafından hiçbir yetki tanınmazsa, artçı bir ABD askeri misyonu için imkan olmaz'' dedi.

Lute'un bu sözleri, ABD ile Irak arasında 2011 yılında, Iraklı güçlerinin eğitimine katkı sağlamak için Irak'ta kalabilecek ABD askerlerine yasal dokunulmazlık tanınması konusunda yapılan müzakerelerin sonuçsuz kalması ve bunun neticesinde ABD'nin, Irak'taki tüm askerlerini çekmesini hatırlattı.

Rhodes ayrıca, Obama'nın Afganistan'daki ABD askeri varlığını bu yıl da azaltmaya devam etme niyetinde olduğunu belirtti.

trthaber 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 343
Bu Ay : 1598
Toplam : 1598

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom