İş Dünyası 5084'ü Beş Yıl Daha İstiyor

Malatya'nın da içinde ölduğu bölgenin iş dünyasının temsilcileri, acil bir düzenlemeyle 5084 sayılı yasanın uygulama süresinin önümüzdeki 5 yıl daha uzatılmasını talep ettiler.

İş Dünyası 5084'ü Beş Yıl Daha İstiyor Bölge

Malatya'nın da içinde olduğu Kahraman Maraş,  Şanlı Urfa, Adıyaman, Elbistan, Elazığ, Bingöl illerinin ticaret ve sanayi odaları yayınladıkları ortak bir bildiri ile, teşfik yasasının beş yıl daha uzatılmasını istediler. Yaplan Açıklamada; 

"Ülkemizde son dönemde büyük bir atılım yakalayan ekonomimiz, daha da büyüyerek Dünya’nın en büyük ekonomileri arasında yer alacak seviyeye önümüzdeki dönemlerde ulaşacaktır. Bu başarının temel yapı taşlarından biriside, şüphesiz ki işverenlerimizdir. Sanayicilerimizin en büyük, üretim maliyetini istihdam oluşturmaktadır. 

Bu maliyetleri düşürmek adına,16.02.2004 tarih ve 25365 sayılı resmi gazetede yayınlanan“5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 49 İl’de Enerji, Stopaj ve Gelir desteği, SSK işveren desteği gibi konularda destekler sağlanmış; bu sayede sanayicilerimiz hem de ekonominin büyümesine hem de istihdam artmasına büyük destek olmuşlardır.2004 yılından itibaren sırayla; Enerji, Stopaj ve Gelir desteği teşvikleri kaldırılmış, bu teşviklerden sadece SSK İşveren Payı Desteği devam etmekte ve 31.12.2012 tarihinde bu teşvik de yasal olarak sona erecektir.

31.12.2012 tarihinden sonra, yatırım yönünden sıkıntı çeken bölgemizin ekonomik sorunları devam edecek ve bu destekten yararlanan iller, âdeta kendi kaderlerine bırakılmış olacaktır.

2009 yılında 5615 sayılı yasa ile süresi uzatılan kanun kapsamında, bugün itibariyle teşvikten yararlanan işletme sayısı bölgede 100 binin üzerindedir. Yoğun işsiz potansiyelinin var olduğu bölgelerimizde, mevcut yasasının uygulamadan kalması sonrasında, işverenler telafisi mümkün olmayan zararlar ile karşı karşıya kalacaktır. 

Halen ülkemizin, terör sonrasındaki en büyük sorununun, sosyal güvenlik açığı olduğu da bilinmektedir. Yaklaşık 15 yıl önce 7 çalışanın 1 emekliye baktığı ülkemizde, bugün 2 çalışan 1 emekliye bakar duruma gelmiştir. Sosyal güvenlik açığının kapanması adına devlet, mutlak suretle Sosyal güvenlik sistemine yeni kayıtlar ve dolayısıyla, yeni istihdam yaratmak zorundadır.5084 sayılı yasasının sona ermesi ile, yeniden kayıt dışılık artacağından, sosyal güvenlik sisteminde de derinlemesine yeni sorunları da beraberinde getirmiş olacaktır.

Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak, acil bir düzenlemeyle 5084 sayılı yasanın uygulama süresinin önümüzdeki 5 yıl daha uzatılmasını talep ediyoruz. 

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz." denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 1006
Bu Ay : 2588
Toplam : 2588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom