MAFSAD Üyeleri Şanlıurfa'yı Gezdi

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) üyeleri Şanlıurfa'yı gezdi.

MAFSAD Üyeleri Şanlıurfa'yı Gezdi Malatya Haber

MAFSAD yönetim kurulu üyesi ve gezi organizatörü Yılmaz Konuk yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'nın Türkiye ve dünya tarihi açısından önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Balıklıgöl, Urfa Kalesi ve müzesinin dünyanın sayılı müzelerinden olduğunu belirten Konuk, Haleplibahçe Mozaikleri, dünyanın en eski arkeolojik tapınağı Göbeklitepe, dünyanın ilk Üniversitesi Harran, tarihi hanlar, tarihi çarşılar, tarihi sokaklar, Urfa sıra geceleri, mırra, lahmacun, şıllık tatlısı, Urfa kebabı ve çiğ köfte gibi Şanlıurfa'nın değerleriyle tanışmak ve bu kültürü yerinde görmek için 2 günlük tur düzenlediklerini, 44 kişilik ekiple Şanlıurfa'nın tarihi, dini, turistik, kültürel ve sanatsal değer arz eden birçok yerini gezdiklerini aktardı.

Konuk, açıklamasına şöyle devam etti: "Yeryüzünde önemli, özel ve kadim şehirler vardır. Bu şehirler, geçmişten günümüze; tarih, bilim, hukuk, inanç, kültür, sanat, edebiyat gibi değerleri üreterek insanlık kültürünün oluşumuna ve gelişimine mekan olmuş önemli merkezlerdir.

Bu şehirler batıda Atina ve Roma; doğuda ise Mekke, Medine, Kudüs, İskenderiye ve Urfa'dır. Arkeolojik bulgulara göre Urfa, dünyanın en eski kenti, insanlık tarihinin başlangıcı, tüm insanlığın ortak ata yurdudur. Urfa, taşı toprağı tarihle yoğrulan ve tarihin her döneminde mutlaka izi bulunan; il genelinde ortaya çıkan her arkeolojik bulguda, tarihin yeniden yazılmasına vesile olup tarihe kaynaklık eden, tarihin gelecekle buluştuğu bir şehirdir." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 82
Bu Ay : 5276
Toplam : 5276

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom