Malatya Asayiş Haberleri

Cezaevlerindeki Uygulamalar... Yangın Maddi Zarara Neden Oldu... Trafik Kazası... 133 Bin TL'lik Dolandırıcılık... Şüpheli Paket Korkuttu...

Malatya Asayiş Haberleri Malatya Asayiş

CEZAEVLERİNDEKİ UYGULAMALAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde bir konuşma yaptı. Milletvekili Ağbaba, cezaevlerindeki uygulamalar hakkında komisyon üyelerine bilgi verdi.

Ağbaba yaptığı konuşmada, "Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi Komisyonu üyesiyim. Arkadaşlarla birlikte yaklaşık 40'a yakın cezaevi gezdik, toplam ziyaret sayımız 80'i buldu. Bu cezaevlerinde gördüğüm en güzel cezaevi, en kaliteli hizmetlerin sunulduğu, tecridin olmadığı, farklı muamelelerin olmadığı cezaevi, Malatya Cezaevidir. Bu anlamda hem sizleri hem de Malatya Cezaevi müdürü ve savcısını kutluyorum" dedi.

Cezaevlerinde iki tür problem olduğunu kaydeden Milletvekili Ağbaba, şöyle konuştu: "Birincisi, F tipi ve yüksek güvenlikli cezaevlerinin oluşturmuş olduğu problemler, bir de normal cezaevlerindeki görülen vakalar. F tipindeki cezaevleri tecride dayalı bir infaz sistemi üzerine kurulmuş.

Yalnızlaştırma en büyük işkenceye dönüşmüş. Diğer cezaevlerindeyse mahpus yoğunluğu problem. Örneğin Urfa Cezaevi'nde 15-20 metrekarelik alanlarda otuz kişiye kadar insan yaşıyor. Nefes almakta zorlanılan cezaevlerini gördük. Bu cezaevlerinde çok farklı uygulamalar var.

Yani, Tekirdağ 1 No'lu Cezaevi'ndeki uygulamayla Tekirdağ 2 No'lu Cezaevi'ndeki uygulama birbirinden çok farklı. Buradaki idareden kaynaklanıyor, müdürlerden kaynaklanıyor. Yine, sohbet hakkı bir çok cezaevinden cezaevine değişmektedir. 10 saate kadar sohbet hakkı olan mahpuslara bazı cezaevlerinde iki saat hak verilmektedir. Gezdiğimiz hiçbir cezaevinde bu sohbet haklarının 10 saat uygulandığına şahit olmadık."

Ağbaba, cezaevlerinde farklı uygulamalar yapıldığını iddia ederek şunları söyledi:

"Sincan 1 No'lu Cezaevi ile 2 No'lu Cezaevi'nde birinde beş kitaba kadar sınır tanınmış diğer cezaevinde bu sınır biraz daha yumuşak geçilmiş, pek bir sorun yok. Yine, gezdiğimiz cezaevlerinde insanların onurunu kıran bir olay anlatmak isterim ki bu çıplak aramadır. Bu kameralarla tespit edilmiş, savcılara da intikal etmiştir ve birçok cezaevinde çıplak arama ve oyuk araması maalesef vardır. Geçtiğimiz günlerde Sincan Kadın Cezaevi'ni ziyaret ettiğimizde bir kadından da bu şikayeti aldık. Mutlaka bu çıplak aramaya son verilmelidir."

Silivri Cezaevi'nde yatan Mustafa Balbay, Soner Yalçın, Tuncay Özkan gibi Ergenekon davası ve farklı davalardan yargılanan insanlar ile başka cezaevinde yatan insanlar arasında çok fark olduğunu öne süren Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mustafa Balbay'ın, Mehmet Haberal'ın yapmış olduğu şikayet şu; 'bize, diğer mahkumlara uygulanan tecritten çok daha fazla tecrit uygulanmaktadır.

Hiçbir etkinliğe katılmamıza izin vermemektedirler ve Sayın Bakan'ın anlattığının tam tersi uygulamalar vardır.' Buna ben de şahidim. Yani, sizin gazetecilere anlattığınız uygulamaları biz Silivri cezaevlerinde görmedik. Bir tarafta seçilmiş milletvekillerini Engin Alan gibi, Mustafa Balbay gibi, Mehmet Haberal gibi insanlara olağanüstü bir tecrit, bir taraftan da VIP hizmetlerde de bulunulmaktadır. Onu da söylemek isterim. Mehmet Ağar'ın da VIP hizmetinden faydalandığını bütün Türkiye bilmektedir"

CHP Cezaevleri İzleme Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, hasta tutukluların sorunlarına da değinerek, problemlerinin diğerlerine göre kat kat arttığını, kadın tutukluların ve özellikle çocuklu kadın tutukluların da problemlerinin de olduğunu kaydetti.

Cezaevlerindeki uygulamada bu anlayışın iyileştirilmesi gerektiğini düşündüğünü anlatan Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle F tipi uygulamasına son verilmelidir, tecrit uygulamasına derhal son verilmelidir. Gezdiğimiz cezaevlerinin bir çoğunda karşılaşılan sorunların, hasta tutukluların karşılaşmış olduğu sorunların başında Adli Tıp'ta yaşanan gecikme gelmektedir.

Metris R Tipi Cezaevi'nde, hastalara özel hizmet alarak bakım uyguluyorsunuz. Bu yapılması gereken çok doğru bir uygulama. Ama orada bilinci hiç yerinde olmayan, altı bağlanmış hastalar var ve onlar o cezaevinde yatmaya devam ediyor. Bunun da biran önce düzeltilmesi gerekmektedir. Sincan Cezaevi'nde Kemal Gürün isminde 11 kez Adli Tıp raporu almış, yaşını, bitirdiği okulu, konumunu bilmeyen birisi cezaevinde tutulmaya devam ediliyor." 

YANGIN MADDİ ZARARA NEDEN OLDU

 Malatya’da, bir tesiste çıkan yangın maddi zarara neden oldu. Yangın, Malatya Elazığ karayolu Pınarbaşı mevkiinde bulunan Altın Yunus Tesisinde çıktı. Tesisin depo kısmındaki tahta, talaş gibi atık malzemeler bilinmeyen bir nedenle yanmaya başladı. İtfaiye ekiplerinin söndürdüğü yangında maddi zarar oluştuğu bildirildi.

TRAFİK KAZASI

Malatya'da aşırı süratle otomobil kullanan bir kişi, park halindeki iki araca çarparak maddi hasara neden oldu.

Kaza, Kışla Caddesi üzerinde meydana geldi. K.Y. idaresindeki 44 EU 901 plakalı otomobil, sürücünün aşırı hız ve dikkatsizliği sonucu park halindeki 34 BC 1350 ve 34 FT 3621 plakalı otomobillere çarparak maddi hasara neden oldu. Kazada yaralanan kimse olmazken, kaza nedeniyle cadde bir süre trafiğe kapalı kaldı.

Soruşturma sürüyor.

133 BİN TL'LİK DOLANDIRICILIK

Malatya'da bir kadının 133 bin 700 TL'si, cep telefonuyla aranarak kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan şahıslar tarafından dolandırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Malatya merkezde M.S. isimli kadın, cep telefonundan arayarak kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan şahısların yönlendirmeleriyle, şahısların vermiş olduğu banka hesaplarına 133 bin 700 TL havale ettiğini, daha sonra şahıslar tarafından dolandırıldığını anladığını bildirerek şikayetçi oldu.

Polis, olayı gerçekleştiren şahısların aranmasına ve adli işleme başladı.

MALATYA'DA ŞÜPHELİ PAKET KORKUTTU

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nin otoparkındaki şüpheli paket korkuttu. Bomba uzmanı polis tarafından fünye ile patlatılan paket boş çıkarken, paketin kim tarafından bırakıldığı bulunamadı.

Öte yandan, dün Malatya'nın Arguvan ilçesinde nedeni öğrenilemeyen bir patlama sesi duyulduğu bildirildi. AK Parti Arguvan İlçe Başkanı Kudret Kılınç, dün saat 15.00 civarında ilçede büyük bir ses duyulduğunu ifade ederek, "Bomba patlaması gibi sesi ben de duydum. Ancak yaptığımız araştırmada sesin neden kaynaklandığını öğrenemedik" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 106
Bu Ay : 1688
Toplam : 1688

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom