Kan Bağışı Bilgilendirme Semineri

Malatya Dernekler Federasyonu (MADEF) ile Kızılay, ortaklaşa kan bağışı bilgilendirme semineri düzenledi.

Kan Bağışı Bilgilendirme Semineri Malatya Haber

MADEF binasında, MADEF Gençlik ve Kadın Kolları'nın Kızılay'la ortaklaşa düzenledikleri ve Kızılay'dan kan bağışçı kazanım uzmanı Duygu Özkan'ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde, izleyenlerin soruları da cevaplandırıldı. Özkan, ülkede kan bağış konusunun yeterince bilinmediğini ve bağış yapan çok az sayıda kişi olduğundan zorlandıklarını dile getirerek, kısaca şu bilgileri verdi:
"Kan, kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatifi olmayan bir tedavi aracıdır. Dünyanın her yerinde gerek acil durumlarda gerekse tedavi amaçlı, kısacası insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için insanların kan transfüzyonuna ihtiyacı vardır. Bu da demek oluyor ki kan ihtiyacı evrensel bir olaydır ve bu ihtiyaç her geçen gün artmaktadır."

Özkan, kimler kan bağışı yapabilir sorusunu da şöyle cevaplandırdı:
"Ağırlığı 50 kilogramın üzerinde, 18-65 yaşları arasındaki sağlıklı her birey, 3 ay ara ile yılda en fazla 4 kez olmak üzere kan bağışlayabilir.

Kan vermeden önce yorgun, uykusuz ve aç olmamalı, son 24 saat içinde aşırı miktarda alkol almamış olmalı, son 3 gün içinde aspirin almamış olmalı, kullanılan ilaçlar, aşılar doktora bildirilmelidir. Kan verme esnasında mutlaka TC kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik belgesi ibraz edilmelidir. Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Herhangi bir hastalığın bulaşma olasılığı yoktur. Kan bağışlamanın bireylerde kilo alma ya da verme gibi yan etkileri yoktur. Kan bağışlayacak kişinin son 24 saat içinde alkol almamış olması ve kullandığı ilaçları doktora bildirmesi gereklidir."

"Alınan kan 450 mililitre olup alınan bu miktarda kanın size hiçbir şekilde zararı yoktur" diyen Özkan, "Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 506
Bu Ay : 1129
Toplam : 1129

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom