Taşhoron Restore Ediliyor

Çavuşoğlu Mahallesinde bulunan Taşhoron Kilisesinin röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Malatya Valiliği KUDEB birimi tarafından yaptırılıyor.

Taşhoron Restore Ediliyor Malatya Kültür-Sanat

Malatya’daki Taşhoron Kilisesi’nde restorasyon çalışmalarına başlandı.

Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Taşhoron Kilisesi’nin röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Malatya Valiliği KUDEB birimi tarafından yaptırılırken, restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ödenek ayrılmıştı. Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayından sonra restorasyon çalışmaları kapsamında yüklenici firma kilisenin iç kısmını temizleyerek, iç kısımda iskele kurmaya başladı.

Malatya Valiliği, restorasyon için Taşhoron Kilisesi'nin bulunduğu belediyeye ait arsa payını 20 bin TL ile İl Özel İdaresi bütçesinden satın almıştı. 

Merkez Çavuşoğlu Mahallesinde yer alan kilise, 1335 m2’lik alanda 15,90 x 26,40 m. boyutunda dikdörtgen bir plan üzerine kesme taşlarla inşa edilmiştir. Giriş batı cephesinde yer alan mermerle süslendirilen kapıdan sağlanmaktadır.

Doğuda apsis, apsisin sağında ve solunda merdivenle çıkılan karşılıklı dört küçük apsis yer almıştır. Kilisenin batısında yer alan giriş kapısı ve duvarlar üzerinde yer alan pencere açıklıkları tahribatı önlemek amacı ile yakın zamanda briketlerle örülerek kapatılmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 17
Bugün : 786
Bu Ay : 1409
Toplam : 1409

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom