Bugün 500 Yaralı, Yarın Allah Kerim !

Bugün bilinen ilk günün bilançosu: 500'ün üzerinde yaralı Türkiye, her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu yıl da acemi kasapların hastanelere akın edişine sahne oldu.

Bugün 500 Yaralı, Yarın Allah Kerim ! Türkiye-Dünya

Bayramın ilk günü, ülke genelinde kendisini yaralayarak hastaneye koşan acemi kasap sayısı 400’ü geçti. Kocaeli'nde bir vatandaşın parmağı koptu. Adapazarı'nda bir kurban fosseptik çukuruna düşerken, Rize’de ise sahibinden kaçan boğa dört saatlik kovalamacanın sonunda denize atladı.

Kurban Bayramı’nın henüz ilk gününde kendisini yaralayan acemi kasapların bilançosu oldukça büyük. Sadece Kocaeli’nde hastanelere 200’den fazla kişi başvururken, ülke genelinde acil servise koşan acemi kasap sayısı 400’ü geçti. Yaralanmaların çoğu, büyükbaş hayvanların boynuz ve tekme darbelerinden kaynaklandı.

Çeşitli illerdeki yaralı bilançosu şöyle:

İstanbul

İstanbul'da kurban keserken yaralanan çok sayıda kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu.
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen yaralılardan bazıları kesim yapan kişilerin kurbanı olduklarını belirtti. Hastaneye gelen kişilerin çocuğun elinden yaralandığı görüldü.

Kayseri

Kayseri’de vatandaşlar, büyük ve küçükbaş hayvan kesimine bayram namazından sonra başladı. Özellikle büyükbaş hayvanların boynuz ve tekme darbeleri ve el kesiği nedeniyle Kayseri'de 94 kişi, acil servislere koştu.

Kayseri'de kasaplar ve kurbanlarını kendileri kesmek isteyenlerin geçirdiği kaza sonucu, kesi ve darbe nedeniyle çok sayıda acemi kasap yaralandı. Büyük ve küçükbaş hayvanların boynunu, derisini keserken ellerini kesenler, özel otomobilleriyle acil servislere geldi. Ellerini bezle saran acemi kasaplar, ilk tedavilerinin ardından hastaneden ayrıldı.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne öğle saatlerine kadar 42, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 23, özel hastanelerle birlikte 94 acemi kasap bıçak yaralanmasıyla hastanelere müracaat ettiği belirlendi.

Kocaeli

Kocaeli'de öğlen saatlerine kadar hastanelere 200'ün üzerinde acemi kasap gelirken, bu sayının saatler ilerledikçe artıyor. Yasak ve 750 TL para ceszası uygulanacağı bildirilmesine rağmen bazı vatandaşlar kurbanlarını yine kenar semtlerde kendileri kesti. Kurbanlarını teknileri kesenlerin yanı sıra kesim yapıldrıktan sonra et parçalarkan birçok bıçak ve satır kazası da yaşandı.

Kurbanlıklarını kesim yerlerine getiren vatandaşlar sıra beklerken bazı vatandaslar da kurbanlıkların direnmesi üzerine zor anlar yaşadı. Kurban keserken elini, kolunu ve bacağını kesen vatandaşlar, kendi araçları ya da ambulanslarla hastanelerin acil servislerine gelerek tedavi oldu.

Bekirpaşa semtinde büyükbaş hayvan keserken boynuz darbesiyle ayağından yaralanan ve hastaneye getirildiğinde komandoların giydiği kamuflaj pantolonu ile dikkat çeken Kenan Vergili, "Tosunu yere yatırırken boynuzuyla ayağımı yaraladı. Komşuların yardımıyla hastaneye geldim." dedi. Koyun keserken parmağını kestiğini söyleyen Ahmet Ata ise "Nasıl olduğunu anlayamadım. Kurbanı keserken elimi de kesmişim. Hastaneye dikiş attırmaya geldim" diye konuştu.

Kocaeli, İzmit, Derince Devlet Hastaneleri ile Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile özel hastanelere öğlen saatlerine kadar 96 acemi kasap tedavi için başvurdu. Gebze ilçesi daha fazla olmak üzere diğer ilçelerle birlikte kurban keserken yaralanan ve hastanelere gidenlerin sayısı 200'ü aştı. Saatler ilerledikçe bu sayının gittikçe arttığı belirtildi.

Kopan parmağıyla hastaneye koştu

Kocaeli'de kurbanlığı kesmeye çalışırken, dolanan ipin parmağını kopardığı Ahmet Ata, kopan parmağını tutarak geldiği hastanede ameliyata alındı.

Kullar Mahallesi'nde dolanan kurbanlık ipinin parmağını koparması üzerine, kopan parmağını elinde tutarak bir yakınıyla Kocaeli Devlet Hastanesi'ne gelen Ahmet Ata, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Ata, kopan parmağının tekrar yerine dikilmesi için ameliyata alındı.

Yozgat

Yozgat’ta Kurban Bayramı'nın ilk gününde boynuz ve tekme darbeleri ile hayvan kesimi ve et doğrarken elini, ayağını kestiren 57 acemi kasap Yozgat Devlet Hastanesi Acil servisine müracaat etti.

Sabah erken saatlerde başlayan kurban kesimi sırasında yaralanan vatandaşlar Yozgat Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Merkezde öğlen saatlerine kadar çeşitli yerlerinden yaralanan 57 kişiye müdahale edildi. Ellerinde derin kesikler oluşan iki kişi ameliyata alınırken, başından darbe alan kurbanzedeler müşahade altında tutuldu. Kurban kesim işleri büyük ölçüde tamamlanan Yozgat’ta, bu yıl kurban kesim yerlerinde yoğunluk yaşanmadı.

Samsun

Samsun'da Kurban Bayramı’nın ilk günü sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar kesim alanlarına akın etti. Belediyelerin belirlediği alanlarda yapılan kesimlerde Samsun'da 27, Sinop'da 11, Çorum'da 10, Amasya'da 9 ve Ordu'da ise 8 kişi kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelere kaldırıldı.

Yağan yağmura rağmen kurban kesimleri belediyelerin belirlediği alanlarda yapıldı. Bazı vatandaşlarda evlerinin bahçelerinde ve boş arazilerde kurban kesti. Çocuklar yine kurban yerlerinde kesimleri izlerken vatandaşlarda özellikle büyük baş hayvanların yatırılmasında kasaplara yardımcı oldu.

Bartın

Bartın'da kurban keserken yaralanan 22 kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu. İl genelinde kurban kesmeye çalışan veya kasaplara yardım etmek isteyen vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu.

Çeşitli yerlerinden yaralanan 22 kişinin, Bartın Devlet Hastanesi'nde ve ilçe hastanelerinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

Rize

Rize’de sahibini yaraladıktan sonra kaçan boğa bahçelere girdi, yakalamaya çalışanlara saldırdı. Veterinerin uyuşturucu iğne ile sakinleştirmeye çalıştığı öfkeli boğa hızını alamayarak denize atladı.

Bitkin düşen boğa dört saatlik uğraşın ardından yakalanabildi.Gülbahar Mahallesi’nde Köksal Taşkan’a ait boğa, kesilmeye çalışılırken sahibini kolunda yaralayarak kaçtı. Karadeniz Sahil Yolu Menderes Bulvarı’na çıkan boğa uzun süre kaçtıktan sonra ÇAYKUR lojmanlarının bahçesine girdi. Burada Rize Belediyesi ekiplerinin uyuşturucu iğne ile sakinleştirilmeye çalıştığı boğa yakalamaya çalışanlara saldırdı, ardından da karayoluna çıkarak koşmaya başladı. Araçların önüne çıkan boğa, sahile kesimine geçti, burada da bir çay bahçesine girdi.

Bu sırada bahçede oynayan çocuklar da korkudan çevredeki binalara sığındı. Denize atlayan boğa bir süre yüzdükten sonra kıyıya çıktı. Bitkin düşen boğa burada belediye görevlileri ve sahibinin uğraşları sonucu yakalandı. Boğa sahibi Köksal Taşkın, “Önce lojmanların bahçesine, ardından da çay bahçesine girdi. Sonra da denize atladı. Biraz maceralı oldu ama sonunda yakaladık" dedi.

Kırıkkale

Kırıkkale'de kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı.

Kurban kesimi sırasında kesici aletlerle ya da hayvan darbeleriyle yaralanan 105 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu.

Özel araçlar ve ambulanslarla hastanelere giden acemi kasaplar yoğunluğa neden olurken, yaralıların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

Adıyaman

Adıyaman'da kurban keserken yaralanan yaklaşık 40 kişi hastanelere başvurdu.

Alınan bilgiye göre, Adıyaman'da kurban kesmeye çalışırken yaralanan acemi kasaplar, kentteki çeşitli hastanelerin acil servislerine müracaat etti.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde görevli Doktor Gazi Narcı, sabahtan itibaren kurban keserken yaralanan kişilerin hastanelerine gelmeye başladığını belirtti.

Gelen yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını aktaran Narcı, şu bilgiyi verdi:

''Bir vatandaşımızın ayağı kırıldı. Diğerleri ise küçük el kesmelerinden ibarettir. Vatandaşlarımızın bu işi ehline bırakmaları gerekiyor. Ayrıca, umuma açık yerlerde de kurban kesmemeleri gerekiyor.''

Yaralılardan Mustafa N. de kurban keserken diğer arkadaşının bıçağına maruz kaldığını belirterek, zaman zaman bu tür yaralanmaların olabileceğini dile getirdi.

Necati D. ise kurban keserken parmağını kestiğini ve böyle bir olayın ilk kez başına geldiğini aktardı.

Ali K. da kurbanlık ineği yere yatırırken altında kaldığını ifade ederek, bu sırada ayağının kırıldığını anlattı.

Bu arada hastane yetkilileri, şimdiye kadar yaklaşık 40 kişinin hastanelere başvurduğunu belirtti.

Kesime giderken fosseptik çukuruna düştü
Adapazarı ilçesinde kesime götürülmek üzere ahırdan çıkarılırken fosseptik çukuruna düşen kurbanlık tosun, itfaiye ekiplerince çıkarıldı.

Satın aldığı kurbanlığı kesime götürmek için Rüstemler Mahallesi'ndeki ahıra giden Kemal Tepe, kurbanlığının ahırda olmadığını fark etmesi üzerine yaptığı aramada, kurbanlığının fosseptik çukuruna düştüğünü tespit etti.

Tepe'nin haber vermesi üzerine olay yerine gelen Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, fosseptik çukuruna düşen kurbanlığı kurtarmak için yan tarafta bulunan askeri kışlanın içine girerek çalışma başlattı.

Yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından, kurbanlık tosun fosseptik çukurundan çıkarıldı. Kurbanlığın sahibi Kemal Tepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaybolan kurbanlığın sesini takip ederek fosseptik çukuruna düştüğünü anladıklarını belirterek, ''Hemen itfaiyeyi aradım. Daha sonra el birliğiyle çalıştık ve kurbanlığımızı kurtardık'' dedi.

Çukurdan çıkarılan kurbanlık, hortumla su tutularak yıkandıktan sonra kesime götürüldü.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 852
Bu Ay : 2381
Toplam : 2381

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom