Bir Çınar Daha Devrildi

Tiyatro ve sinemanın büyük ustası Erol Günaydın, yaşama veda etti.

Bir Çınar Daha Devrildi Malatya Kültür-Sanat

Ünlü tiyatrocunun tedavi gördüğü hastaneden yapılan yazılı açıklamada, “Acıbadem Kadıköy Hastanesi yoğun bakım ünitesinde pnömoni, böbrek yetmezliği ve sepsiz nedeniyle 12 Nisan 2012 tarihinden itibaren tedavi gören sanatçı Erol Günaydın, bugün saat 14.45’te kalp yetmezliği sonucu vefat etmiştir” denildi.

Öte yandan, acı haberle yıkılan Günaydın’ın kızları Fatoş Günaydın ve Gülfem Günaydın, hastane önünde gözyaşlarına boğuldu.
EROL GÜNAYDIN KİMDİR?

Erol Günaydın, (d. 16 Nisan 1933; Akçaabat, Trabzon - ö. 15 Ekim 2012; İstanbul[1]), Türk sinema ve tiyatro sanatçısı.

Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955'te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda "Papaz Kaçtı" adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960'da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT'de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir nehir-söyleşi 2007 yılında "İki Kalas Bir Heves" başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

2 Ağustos 2008'de Florence Nightingale Hastanesi'ne kaldırılmış geçirdiği ameliyat sonrası yoğun bakıma alınmıştır. Erol Günaydın 16 Ağustos 2008'de taburcu edildi. Ameliyat edilen Erol Günaydın’ın genel sağlık durumunun iyi olduğu, daha sonra genel kontrol için geleceği öğrenildi. Günaydın, Okan Bayülgen'in Disko Kralı adlı programına müdavim konuk olarak katılmaktadır. 2010 yılında Athena'nın Arsız Gönül klibinde oynamıştır. 15 Ekim 2012 tarihinde Bodrum’da nefes darlığı şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve yoğun bakıma alınan Erol Günaydın, yaşamını yitirmiştir.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tiyatro sanatçısı Erol Günaydın'ın vefatı dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Sanat dünyamızda eksikliği her zaman hissedilecek saygın bir sanatçımız olan Erol Günaydın, daima sevgi ve takdirle hatırlanacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tiyatro sanatçısı Erol Günaydın'ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tiyatro ve sinema sanatçısı Erol Günaydın'ın vefatını teessürle öğrendiğini belirten Gül, "Canlandırdığı ve seslendirdiği karakterlerle her yaştan sanatseverin beğenisini kazanan usta oyuncu Erol Günaydın, başarılı sanat hayatı ve kişiliğiyle kendisinden sonraki nesillere de örnek olmuştur" dedi.

Sanat dünyasında eksikliği her zaman hissedilecek saygın bir sanatçı olan Erol Günaydın'ın daima sevgi ve takdirle hatırlanacağını ifade eden Gül, Türk tiyatrosunun çınarlarından Erol Günaydın'a Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyasına başsağlığı dilediğini ifade etti.

Ertuğrul Günay:

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tiyatro sanatçısı Erol Günaydın'ın vefatına ilişkin, "Türk tiyatrosunun duayenlerinden, tuluat dünyasının büyük ustası, oyunculuğu kadar örnek kişiliğiyle de milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan Erol Günaydın'ı kaybetmiş olmanın büyük üzüntüsü içindeyim" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tiyatro sanatçısı Erol Günaydın'ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Günay, "Türk tiyatrosunun duayenlerinden, tuluat dünyasının büyük ustası, oyunculuğu kadar örnek kişiliği ile de milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan Erol Günaydın'ı kaybetmiş olmanın büyük üzüntüsü içindeyim" dedi.

Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun emektarı, meddahlık geleneğinin son temsilcilerinden olan Günaydın'ın yarım asrı aşkın sanat hayatında başarıdan başarıya koştuğunu belirten Günay, sanatçının imrenilecek kadar çok sayıda tiyatro eserinde ve sinema filminde rol aldığını ifade etti. Günaydın'ın hayat verdiği karakterlerle olduğu kadar sanatçı kimliğine yaraşır duruşuyla yerinin asla doldurulamayacağını belirten Günay, merhum sanatçıya Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları, sevenleri ve Türk tiyatro camiasına sabır ve başsağlığı dilediğini bildirdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 417
Bu Ay : 2901
Toplam : 2901

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom