Tarımsal İhracatı 4'e Katladık

Türkiye tarımsal alanda genel olarak önemli başarıya imza attı. Bakan Eker, tarımsal ihracatın da 4 milyar dolardan 15 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Tarımsal İhracatı 4'e Katladık Malatya Ekonomi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin 9 yıl önce 24 milyon dekar alanda gerçekleştirdiği tarımsal üretimden 23 milyar dolar hasıla elde ederken, bugün üretim ve verimlilikte sağlanan artışla aynı miktardaki araziden 62 milyar dolar hasıla elde eder hale geldiğini söyledi.

Eker, Manisa'nın Akhisar ilçesinde Keskinoğlu Şirketler Grubu tarafından kurulan pastörize yumurta tesisi ve soğuk hava deposunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de kanatlı hayvan sektörünün önemli bir yere sahip bulunduğunu, 4,5 milyar dolarlık ciroya sahip sektörün, milyon civarında kişiye istihdam sağladığını kaydetti.

KANATLI ET ÜRETİMİ FIRLADI

Sektörün, tarımsal üretimin çok kısa bir şekilde nitelikli ürüne, katma değeri yüksek bir ürüne dönüştüğü bir faaliyet alanı olduğuna işaret eden Eker, şunları söyledi:

''Kanatlı hayvan, hem ucuz olması, hem tüketici tercihi, tüketim kolaylığı hem de kıymetli bir protein olması açısından hızla büyüyen bir sektör. Bizim uygulamadığımız politikalarla, desteklerle Türkiye'de kanatlı et üretimi, 700 bin tondan, 1,6 milyon tona ulaşmış durumda. Yani son 9 yıl içerisinde yüzde 120'lik bir artış söz konusu. Cumhuriyetin 100 yıl vizyonumuz ve bizim bakanlığımızın hedefleri açısından 2 milyon 750 bin tona ulaşmasını planlıyor ve öngörüyoruz.''

YUMURTA İHRACATINDA CİDDİ ARTIŞ

Eker, sektörün önemli bir üretim alanı olan yumurtada da benzer bir gelişim kaydedildiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 2009 verilerine göre Türkiye tavuk eti ve yumurta üretiminde 11. sırada. Aslında şu anda bizim hesaplarımıza göre daha iyi düzeye gelmiş durumda. AB ülkeleri arasında ikinci sırada. İşletmelerimiz önemli miktarda artıyor. Ama daha önemli husus şu, eskiden bu üretimin hemen hemen tamamı, cüzi bir ihracat dışında içerde tüketiliyordu. Şimdi bunun önemli bir kısmı ihraç edilir hale geldi. Kanatlı eti ve sakatat ihracatımız 9 sene önce 20 bin ton civarındaydı, 2011 yılında 247 bin ton. Önemli bir artış oranı. 11 kattan daha fazla bir artış demek. Yumurta ihracatımız 9 sene önce sadece 32 milyon yumurtaydı, 2011'de 3,8 milyar yumurta ihracatı gerçekleştirdi ki burada da çok ciddi bir artış var.

Bundan birkaç sene önce damızlık yumurta ithal edildiğini anımsatan Eker, "Yumurtacılık sektörü ana baba hatlarının teşkil edeceği, damızlık yumurtaları ithal ediliyordu. Biz Ankara'da bir tesis açtık bakanlığa ait ve Türkiye'nin bütün damızlık yumurta ihtiyacını oradan karşılıyoruz. Artık 2-3 senedir bir tane yumurta ithal etmek zorunda kalmıyoruz'' şeklinde konuştu.

TARIMDA ÜRETİM VE VERİMLİLİK ARTTI

Tüm bunların gerek verilen destekler, gerekse sektörün bu desteklerden dolayı dünyaya açılmasıyla elde edilen bir başarı olduğunu ifade eden Eker, Türkiye'nin tarımsal alanda genel olarak önemli başarıya imza attığını ifade etti.

Eker, tarımın, her zaman politik tartışmalara, popülizme çok açık bir alan olduğunu ve gündelik sorunların zaman zaman uzun vadeli ve ülkesel sorunlarmış gibi yansıtılabildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Bu alanda yapılanlar başarıdır, bu Türkiye'nin başarısıdır, çiftçinin, sanayinin ihracatının herkesin payı ve katkısı var. Türkiye, 9 sene önce 24 milyon hektar arazide tarım yapıyordu, 7 milyon insan bu arazileri işliyor, 23 milyar dolar bir hasıla elde ediyordu. Türkiye'nin tarım ve hayvancılık hasılası buydu. Türkiye, Avrupa'nın 4. ülkesi, dünyada 11. sıradaydı. Türkiye'nin çiftçisi bugün yine 24 milyon hektarda üretim yapıyor ama bugünkü hasıla 62 milyar dolar. Niye, üretim ve verimlilik arttı ve bununla Türkiye AB'de üç ülkeyi geçti ve bu alanda birinci büyük ekonomiye sahip ülkesi haline geldi. Dünyada da önümüzde sadece büyük kıta ülkeleri kaldı. Türkiye tarım sektöründen her gün biraz daha ekonomik katkı alınan ve daha verimli üretim gerçekleştiren ülke haline geldi. Ülkemizin tarımsal ihracatı da 4 milyar dolardan 15 milyar dolara çıktı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 571
Bu Ay : 5461
Toplam : 5461

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom