Aman dikkat: Çinliler sahnede!..

Türkiye mobil iletişimde 3G'ye geçeli henüz 2 hafta olmadı, Çin'e 3G uyumlu ürün talebi yağdı

Aman dikkat: Çinliler sahnede!.. Dünya

Mobil iletişimde üçüncü nesil (3G) ile tanışalı yaklaşık 2 hafta geçen Türkiye’ye 3G’ye uyumlu cihaz yetmedi. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Alibaba.com’a, Türk ithalatçılarının “Bozuk veya sahte de olsa fark etmez, 3G uyumlu cihaz arıyoruz” siparişleri yağıyor.

Özellikle 3G’nin hayata geçtiği 30 Temmuz tarihi ile birlikte artan siparişlerde, henüz Türkiye’ye resmi yollardan gelmemiş iPhone modellerinden, 3G uyumlu USB modemlere kadar onlarca ürün bulunuyor.

Alibaba.com’daki en aktif ülkeler arasında yer alan Türkiye’den son birkaç hafta içinde en çok talep edilen ürünler arasında 3G uyumlu cep telefonları, modemler, dizüstü bilgisayarlar, 3G uyumlu güvenlik kameraları, alarm sistemleri ve video kayıt cihazları yer alıyor. Ürün tekliflerinde kişisel kullanım için birkaç adedi geçmeyen siparişlerin yanısıra test için öncelikli olarak birkaç adet istenilen ve ‘fiyata göre ayda 1000 adet alabilirim’ denilen talepler de gönderildi.

Bunların yanı sıra fiyat aralığına göre Apple iPhone 3G cihazı, ‘markası fark etmez’ denilen 3G cep telefonları ve dahili 3G modemi olan laptoplarda talep edilen adet sayısı binleri aştı. Türkiye pazarına resmi olarak 28 Ağustos’ta sunulması beklenen Apple’ın en yeni iPhone modeli 3GS bile şimdiden Çin’den sipariş edilen ürünler arasına girdi.

Alibaba.com’un 200 bini bulan Türk kullanıcılarının en çok talep ettiği 5 üründizüstü bilgisayar, cep telefonu, motosiklet, USB flash bellek ve T-Shirt oldu.

‘Test etmeden almayın’

3G’ye geçilmesi ile birlikte tüketicilerin sahte ve kaçak cep telefonu ve benzeri 3G uyumlu elektronik cihazlara karşı dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, şu an itibarıyle özellikle Çin’den Türkiye’ye ithal edilen çok fazla ürün olduğunu sanmadıklarını söyledi. 3G’ye geçerken cep telefonu abonelerinin dikkatli olması gerektiği konusunda uyaran Özgül, “SIM kartınızı yerleştirip, bu ürünleri test etmeden 3G’ye yönelik cihaz almayın. Aldığınız 3G uyumlu cep telefonları, modemler ve dizüstü bilgisayar gibi ürünleri resmi bayilerinden satın alın” dedi.

Operatörler stok sıkıntısı yaşıyor

Üçüncü nesil iletişime uyumlu 4 milyon cep telefonu abonesinin 3 milyona yakınının 3G’ye geçtiği Avea, Vodafone ve Turkcell’in abonelerine sunduğu 3G modemlerde de satışlar ilk tahminleri aştı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, geçen hafta “Şu an dükkânlarımızda, Turkcell’in 3G modemi VINN’da stok sıkıntısı yaşıyoruz” demişti.

Alibaba’nın 200 bin Türk kullanıcısı var

40 milyona yakın kayıtlı kullanıcısı bulunan Çin merkezli Alibaba.com, 200’den fazla ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor. 2005’te yüzde 40’ı 1 milyar dolara Yahoo tarafından satın alınan, işten işe (B2B) alanında hizmet veren dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Alibaba.com, bu yılın mayıs ayında yaptığı iş ortaklığı ile Türkiye’deki faaliyetlerini Logo Grup bünyesinde hayata geçen Diyalog.com ile yürütme kararı almıştı. Çin merkezli Alibaba.com’un Türkiye’de 200 bini aşkın kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. (Habertürk)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 793
Bu Ay : 5683
Toplam : 5683

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom