Alerji ve Solunum Hastalıkları Sınıfı

Pediyatri Okulu'nun beşincisi olan Alerji ve Solunum Hastalıkları Sınıfı, Türkiye'nin dört bir yanından gelen 25 hoca ve 95 katılımcı ile Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Alerji ve Solunum Hastalıkları Sınıfı Malatya Eğitim

Konuyla ilgili açıklama yapan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve Astım Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Duygu Erge, "Alerjik hastalıklar en yaygın halk sağlığı problemlerindendir. Dünyada ve Türkiye'de genel nüfusun yaklaşık yüzde 12-20'sinin alerjik olduğu bilinmektedir.

Akraba evliliklerinin sık olduğu ülkemizde kalıtımla ilgili alerjik hastalıkların görülme sıklığı daha da fazladır. Önemli alerjik hastalıklardan biri olan astımın görülme sıklığı çocukluk yaş grubunda yapılan istatistiklere göre son on yıl içinde yüzde 50 oranında artmıştır" dedi.

Doç. Dr. Ferhat Çatal da, "Besin, ilaç ve arı venom anafilaksisi gibi bir kısım alerjik hastalıklar hayatı tehdit ederken, bir kısmı da sinsi seyrederek bıraktığı arızalarla okulda, çalışma hayatında ve sosyal alanda başarıyı ve hayat kalitesini önemli ölçüde azaltmakta, işgücü ve ekonomik kayıplara, psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Toplantıda katılımcılarla tüberküloz, kistik fibrozis, zatürre gibi ülkemiz için halen önemli ölüm sebepleri olan hastalıklarla da ilgili interaktif eğitim verilmiş ve konu ile ilgili kitaplarla eğitim desteklenmiştir" ifadelerini kullandı.

Pediyatri Okulu'nun altıncı sınıfı olan Çocuk Kardiyoloji sınıfı ise Nisan 2013'te açılacak. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 553
Bu Ay : 3997
Toplam : 3997

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom