Yemek Kültürü Sergisi

İstanbul’daki Malatya Tanıtım Günlerine Malatya Yemek Kültürü Fotoğraf Sergisi ilgi görüyor.

Yemek Kültürü Sergisi Malatya Haber

Ziyaretçiler bugün unutulmuş olan çok sayıdaki Malatya yemeklerini tanıma fırsatı buluyor.
Malatya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim H. Kılıç, tarafından baskı aşamasına getirilmiş olan Malatya Yemek Kültürü kitabında yer alan yöresel yemekler, fotoğraf sergisi ile tanıtılmaya ve hatırlatılmaya çalışılıyor.

İstanbul Eyüp’deki Feshane’de devam eden Malatya Tanıtım Günlerine gelen ziyaretçiler, Malatya Yemek Kültürü Fotoğraf Sergisine yoğun ilgi gösterirken hem unutulan yemekleri hatırlıyor, hem de damak tadına seyir yolculuğu yapıyor.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim H. Kılıç, “Malatya Tanıtım Günlerine Malatya Valiliği olarak daha önceden başlattığımız, Yemek Kültürü Kitabından derlemiş olduğumuz fotoğrafları İstanbul’da sergiliyoruz. Malatya yemek kültürü gerçekten tanıtıma muhtaç. Anlatıma muhtaç. Çeşit itibariyle de zengin bir mutfağa sahiptir. Yaklaşık 2 gündür burada gördüğümüz olay şu ki, gerçekten izleyenlerin görenlerin, fotoğraflara bakanların Malatya Mutfağı karşısın da bu kadar çeşit karşısın da hayretlerini gizleyemediklerini görmekteyiz.

Malatya Mutfağını daha gelecek nesillere aktarmak ve özellikle de turizmin bir kolu olan Gurme Turizmi yemek kültürü ile ilgilenen kişileri Malatya’ya getirmek için bu sergilerin sık sık yenilenmesi. Hatta fotoğraf sergisinin yanın da. Görsel olarak Malatya Yemek Kültürünü bura da icra etmek, dağıtmak gerekiyor. Yakın zaman da Malatya’da turizm hareketliliği içinde, bu sergiden sonra ve yakında piyasaya çıkacak olan Malatya Yemek Kültürü K,tabı sayesin de insanlar Ankara, İstanbul veya değişik şehirlerden Malatya’ya yemek için gelecekler, Malatya yemeğini araştırmak için gelecekler. Malatya yemekleri içindeki malzemelerden almak ve tatmak için gelecekler.

Bu şekilde Malatya Yemek Kültürünü turizmin bir kolu olan Gurme Turizmi ile birleştireceğiz. Özellikle Malatya’dan çıkarak İstanbul’a yerleşmiş olan belli yaşın üzerindeki ziyaretçilerimizin sergiyi gezerken, Malatya’nın birçok yemeklerinden haberinin olmadığını görmekteyiz. Bilinen klasik yemeklerimizin haricinde bir çok yemeğin genç ve orta kuşak tarafından bilinmediğini görmekteyiz. Yakında çıkacak olan kitap veya bu tür sergilerle, tanıtım faaliyetleri ile Malatya Yemek Kültürünün gelecek nesillere aktarılmasını amaçlamış bulunmaktayız” dedi

Bu arada, gelen çok sayıda ziyaretçinin Malatya yemeklerinin tarifini sorduğu görülürken, birçok ziyaretçi ise bazı yemekleri artık yapılmadığı için uzun yıllardan beri tatmadıklarını ifade ettiler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 687
Bu Ay : 6771
Toplam : 6771

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom