MAKBİS Meyvelerini Vermeye Başladı

Malatya Kent Bilgi Sistemi (MAKBİS) projesi çerçevesinde gerçekleştirilen Alt Yapı Bilgi Sistemleri çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığı bildirildi.

MAKBİS Meyvelerini Vermeye Başladı Malatya Haber

Malatya Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Daha önce radar taraması, uydu çekimi ve 360 derece panoramik kamera çekimiyle temelleri atılan sistem, geçen yıl mecliste onaylanan altyapı yönetmeliğiyle birlikte kurum içi ve kurumlar arasında kullanılmaya başlandı. Şu anda AR-GE işlemleri tamamlanan ve bir kısmı manuel olarak kullanılan sistem, yakın zamanda tamamen online ve elektronik bir yapıya dönüştürülecek.

Malatya Belediyesi bünyesinde kurulan Coğrafi Bilgi Sistemleri, tüm mekansal bilgileri kapsadığı gibi içme suyu, atık su, doğalgaz, haberleşme, elektrik vb. altyapı bilgileri ile bunlara ait üst yapılar arasındaki ilişkileri içeren Altyapı Bilgi Sistemleri'ni de kendi bünyesinde barındırıyor. MAKBİS projesinin gerçekleştirilmesi sürecinde ilk olarak son teknolojiye sahip radar cihazı ile tüm yollar taranarak ve sisteme kayıtlı olmayan veya koordinatları bilinmeyen alt yapı elemanları koordinatlı olarak sisteme entegre edildi. Ayrıca, altyapı ile uğraşan diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da şebeke bilgileri sayısal ortamda alınarak sisteme aktarıldı.

Böylece iletişim, doğalgaz, elektrik dağıtım şirketlerinin yöneticileri, emniyet, Karayolları gibi ilgili şube müdürleri ile şehrin alt ve üst dokusunu değiştiren projeler için bir araya gelinmekte ve ortak akıl çerçevesinde daha akılcı kararlar alınabilmektedir. Ortak alınan kararlar sayesinde değişik kurumlar tarafından ayrı ayrı yapılan kazıların önüne geçilerek, iş gücü ve mali kaynak israfının da önüne geçilecek“ denildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 611
Bu Ay : 8670
Toplam : 8670

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom