Malatya'ya Fiber Optik Kablo Döşeniyor

Malatya Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü, Malatya Kent Bilgi Sistemi (MAKBİS) için fiber optik kablolar döşüyor.

Malatya'ya Fiber Optik Kablo Döşeniyor Malatya Haber

Konuyla ilgili olarak Belediye tarafından verilen bilgilere göre, Malatya Kent Bilgi Sistemi iletişim alt yapısı kapsamında sürdürülen çalışmalar sayesinde, fiber optik bağlantı ile yüksek hız ve performans sağlanıyor.

Daha önce kiralık olarak kullanılan iletişim alt yapısı, fiber optik kabloların döşenmesiyle birlikte mülkiyeti belediyeye geçerken, Belediye binası içerisinde ve dışında yer alan birimler arası iletişim ve veri transferi, yüksek hız ve kalitede hizmet sağlayan fiber optik bağlantı ile gerçekleştiriliyor.

Açıklamada, fiber optik bağlantı çalışmalarının, sertifikasyon eğitimini sağlanan Malatya Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü personeli tarafından yapıldığı kaydedilirken, bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar 30 kilometre uzunluğunda fiber alt yapı tesisi yapılarak Belediye’ye ait 23 noktada fiber optik bağlantının çalışır hale getirildiği belirtildi. Fiber optik bağlantı noktasının 48’e çıkarılması için 14 kilometrelik fiber kablo hattının döşenmesi için de hazırlıkların son aşamaya getirildiği bildirildi.

Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanan fiber optik alt yapı çalışmaları ile birlikte Malatya Kent Bilgi Sistemi'nin en önemli modüllerinden olan Kent Rehberi ve Mezarlık Bilgi sistemlerinin devreye alınarak vatandaşların hizmetine sunulacağı aktarıldı. Ayrıca alt yapı çalışmalarının ardından scada, sinyalizasyon, mobese, eds, akıllı durak ve dijital tabela projelerinin de hayata geçirileceği açıklandı.

Fiber optik kablolar bilgiyi bakır kablolardaki gibi elektrikle değil ışıkla aktarıyor. Böylece veri akışı ışık hızında gerçekleşiyor. Bu sayede çok daha fazla bilgiye kısa sürede erişim sağlanabiliyor. Örneğin, fiber optik alt yapı ile Malatya şehir kütüphanesinde bulunan bütün kitapları kapsayacak büyüklükte bir verinin birkaç saniyelik zaman dilimi içerisinde başka bir noktaya aktarımı gerçekleştirilebilmektedir. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 277
Bu Ay : 277
Toplam : 277

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom