Suriye Sınırına Füze Kalkanı

Türkiye, ısınan Suriye sınırına füze savunma sistemi konuşlandırmaya hazırlanıyor.

Suriye Sınırına Füze Kalkanı Dünya

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) askeri tehditlere karşı vur emir için teyakkuzda beklediği Suriye sınırında önemli bir projeye daha adım atılıyor.

Çalışmaları 6 yıl önce başlatılan Türkiye 'nin milli füze kalkanıihalesinde sona yaklaşıldı. Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde (SSİK) önümüzdeki günlerde bir araya gelecek Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 4 ülkenin yarışacağı ihalede son kararı verecek.

4 adet alınacak sistemlerden birinin Suriye sınırına konuşlandırılması planlanıyor. Sistemin biri İstanbul, diğeri ise Ankara'ya yerleştirilecek. Uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesine ABD'nin Patriot, Rusya'nın S-400, Çin'in FD-2000 ve Fransaİtalya ortaklığı olan Eurosam'ın Samp-T modelleri katılacak. 2 milyar dolara mal olması beklenen sistemin önümüzdeki yıl aktif olarak hizmete girmesi hedefleniyor.

Sistem, uzun menzilli füze tehditlerini Türk hava sahasına girmeden bertaraf etmeyi amaçlıyor. Yüksek irtifa hava savunma sistemlerinin çalışma esasında ise düşman füzelerinin Türk topraklarını hedef aldığının tespit edilmesinin ardından, uyduların da yardımıyla, hava savunma sistemleri ve buna bağlı bataryalar çalıştırılıyor. Hava savunma füzeleri, 50-300 km`lik bir alan içinde düşman füzelerini durdurabiliyorlar.

4 SİSTEM YARIŞIYOR

İhaleye katılacak Patriot füzelerinin hava savunma radarları, düşman füzelerinin yerini 100 kilometre uzaklıktayken saptıyor ve 15-20 saniyede yok ediyor. 70 kilometre menzile sahip. Rus S-400 füzeleri ise aynı anda 12 hedefe füze atabiliyor ve saniyede 2 bin 800 metre hızla hareket eden hedefleri vurabiliyor. Çin'in füzeleri ise 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip. Samp-T, aynı anda birden fazla füze fırlatarak birden çok hedefi eşzamanlı olarak vurabiliyor. 10 saniye içinde tüm füzeleri ateşlenebiliyor. 4 ülkeden teklif alan Türkiye, sistemlerin NATO'nun füze kalkanına entegre olup olamayacağını da dikkate alacak. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 250
Bu Ay : 4276
Toplam : 4276

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom