İlaçlar Kimlik İle Alınacak

Sağlıkta kayıp ve kaçağı önlemek için 1 Temmuz bugün itibariyle başlayacak olan e-reçete uygulamasıyla hastaya kağıt reçete verme devri bitiyor.

İlaçlar Kimlik İle Alınacak Malatya Yaşam-Sağlık

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, hastanın yeni sistemle ilacını T.C. vatandaşlık numarasının yazılı olduğu kimlikle alabileceğini söyledi.

Sahte ya da hekimin bilgisi olmadan yazılan reçeteleri ortadan kaldırmayı hedefleyen e-reçete uygulaması hakkında bilgi veren Harun Kızılay, elektronik reçetenin hekimin hastaya yazdığı reçetenin kağıt ortamında değil SGK’nın Medula havuzuna gönderdiği reçete ile uygulanacağını söyledi. Eczacının da bu sistemle kendisine elektronik ortamda gelen reçetedeki ilaçları hastaya T.C. kimlik numarasını gösteren kimlikle vereceğini belirten Kızılay “Bu uygulamada bazı istisnalar var. TSK tarafından yazılan reçeteler, yurt dışı sigortalılarına yazılan reçeteler ve işyeri hekimlerinin fabrikadaki işçilere yazdığ reçeteler eskiden olduğu gibi yine kağıt üzerine yazılacak” dedi.

T.C. NUMARASI OLMAYANA İLAÇ VERİLMEYECEK

Elektronik reçete ile ilgili sıkıntıların Medula’dan kaynaklanabileceğini kaydeden Kızılay, sistemin mutlaka aksaksız çalışması gerektiğini dile getirdi. Hastanın kimliği olmadan eczanelerden ilacının alamayacağını söyleyen Kızılay, “Yeni düzenlemeyle birlike elektrik kesintisi, Medula sisteminin çalışmaması, hekimin kullandığı yazılım sisteminde sıkıntı olması durumunda hekimler eskiden olduğu gibi reçeteyi kağıda yazabilecekler. Reçeteyi alan kişi ya da hastanın yakını ilacı alabilir. Ancak T.C. kimlik numarasının olduğu kimlikle bu ilacı alabilirler. Hastanın mutlaka nüfus cüzdanı yanında olmalı” diye konuştu.

Kızılay, Medula sistemine kayıtlı olan, ama pisayasada bulunmayan bazı ilaçların da mutlaka ayıklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bursa Eczacı Odası Başkanı Kubilay Aydın, 1 Temmuz’da (bugün) başlayacak olan yeni sistem hakkında eczacılara seminer vereceklerini belirterek, “Vatandaşlarımız gittikleri aile sağlığı merkezlerinde reçeteleri elektronik ortamda alabilecek. Hastalar ya da yakınları anlaşmalı eczanelerde vatadaşlık numarası ile ilaçlarını alabilecek. Hastanın kimliği mutlaka üzerinde olmalı” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 797
Bu Ay : 14973
Toplam : 14973

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom