Yetiştiricilerin Sorunları Dinlendi

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği yöneticileri, problemlerin çözümü, istişaresi ve danışmanlık hizmeti çalışmaları kapsamında Hekimhan ilçesi köylerinde inceleme yapıp, köylülerle görüştü.

Yetiştiricilerin Sorunları Dinlendi Malatya Haber

Özellikle problemlerin yerinde tespiti, karşılıklı istişaresi ve çözümü konularında, danışman veterinerlik hizmeti için Hekimhan ilçesi Yama Dağı Sıçanyurdu Yaylası’nda yetiştiricileri heyetle ziyaret eden Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, bu ziyaret ve çalışmalarının artarak devam edeceğini dile getirerek, “Bizler birlik olarak yetiştiricilerimizin ürün kalitesini arttırmak, verimliliğini yükseltmek ve problemlerini çözmek adına buralara geliyoruz.

Kalıcı çözümler üretmeye çalışıyoruz ama geçenlerde kamuoyu ile paylaştığımız gibi meralara ve yaylalara çıkışlarda yol açma çalışmalarının tam anlamıyla yapılmamasından kaynaklanan sorunlar devam etmektedir. Bu sorunların kısa vadede değil uzun süreli ve kalıcı çözüm olması gerekmektedir" dedi.

Akın, diğer bir problemlerinin ise temel ihtiyaçların giderilmesi ile alakalı yaşandığını ve bu konuda 2010 yılında proje yaptıklarını, yalnız projelerinin geçmediğini, yeniden proje sunacaklarını, bu problemlerin çözümü için gerekli çalışmaları yapacaklarını ama burada yerel yöneticilerinde yüzyıllardır bu yaylaları kullanan insanlara temel ihtiyaçları olan su elektrik tuvalet ve banyo ihtiyacının karşılanması konusunda yardımcı olunmasını isteyerek, yetiştiricilerin sorunlarının giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Danışmanlık hizmeti ile alakalı sunum ve bilgi veren birlik veterineri Muhammed Ali Ceylan, özellikle bulaşıcı hastalıklar, yemleme, aşılama, kalitenin arttırılması ve hijyenin sağlanması konularında yetiştiricileri bilgilendirdi.

Ziyarette sıkıntılarını dile getiren Boztepe eski köy muhtarı Mehmet Doğan, Battal Doğan ve Salman Doğan ise, en önemli sorunlarının her yıl yaşadıkları yayla ve meralara çıkış yol güzergahı çalışmalarının eksik ve zamansız yapılması, geçici yapılması gerektiğini ifade ederek, köklü çözüm olmamasından şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Köylüler ayrıca, temel ihtiyaçları olan su, tuvalet, elektrik ve çoban sıkıntısını dile getirdiler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 192
Bu Ay : 3990
Toplam : 3990

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom