Köylülere Veteriner Danışmanlık Hizmeti

Veterinerlik danışmanlık hizmeti konusunda 2012 yılı ilk çalışması Akçadağ İlçesi Şed ve Karadağ yaylalarında gerçekleştirildi.

Köylülere Veteriner Danışmanlık Hizmeti Malatya Haber

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yaptığı açıklamada, “Birlik veterinerlerinin yayladaki hayvan yetiştiricilerine hayvan sağlığı, hayvan beslenmesi, bakımı, aşılanması ve verimin yükseltilmesi konularında bilgi vermesinden sonra, yetiştiriciler ile birlik arasında ücretsiz Veterinerlik Hizmet Sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre, küçükbaş hayvan yetiştiricilerine periyodik aralıklarla veterinerlik hizmeti hem yaylasında hem köyünde sunulacak ve 24 saat telefonla bilgilendirme, yönlendirme hizmeti verilecek” dedi.

Akın, Malatya’da küçükbaş hayvan yetiştiricileri ile sık aralıklarla bir araya geldiklerini belirterek şöyle konuştu: "Kış aylarında Malatya’da hayvancılığa dair eğitim ve bilinçlendirme projeleri uyguluyoruz. Bahar ve yaz aylarında bizzat yetiştiricinin ayağına gidiyoruz. Bugün küçükbaş hayvancılığın sağlıklı biçimde yürütülmesi konusunda başlattığımız ücretsiz veterinerlik hizmeti için Akçadağ yaylalarındayız. Bu hizmet sayesinde hayvan yetiştiricilerimiz hayvan sağlığı alanında birlikten ücretsiz ve kesintisiz biçimde hizmet alma imkanına kavuşmuştur."

Malatya’da son yıllarda mera ve yaylaların köylünün elinden alınarak 25 ve 49 yıllığına bazı büyük şirketlere kiraya verildiğini söyleyen Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, şunları söyledi: "Köylümüzün merası ve yaylaları maalesef amacı dışında kullanılmaktadır. Biz küçükbaş hayvancılığın artması için öncelikli olarak bu meraların gerçek sahibi olan yetiştiriciler kiralanmasını istiyoruz."

Yeni kurulan mermer ocaklarından dolayı birçok yetiştiricinin meralık ve otlaklıktan çıkarılarak mağdur edildiğini söyleyen Akın, sözlerine şöyle devam etti: "Bu konuda her önüne gelen bir ocak kurmamalı ve denetimler sıklaştırılmalı. Altyapı yol güzergahı ve sulak anlamında köylü ciddi anlamda mağdur edilmektedir. Valilik başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşların yanı sıra Mera Komisyonu ve yerel yöneticilerin köylümüzün mağduriyetini önleme konusunda üzerilerine düşen görevi biran önce yapmaları gerekmektedir."

Meraların ve yaylaların talan edildiğini ifade eden İhsan Akın, bu konudaki uygulamadan vazgeçilerek köylü lehine yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı.

Birlik ile hayvan yetiştiricilerinin yayladaki buluşmasında yer alan hayvan yetiştiricileri Hasan Şahin ve Mehmet Şahin de, meraların ve yaylaların büyük şirketlere kiraya verilmesini eleştirerek, yayla çevresindeki mermer ocaklarının da yaylalardaki su kaynaklarını kuruttuğunu iddia etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 65
Bu Ay : 1594
Toplam : 1594

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom