Eğitim-Bir-Sen Eğitim Değerlendirmesi

2011-2012 eğitim-öğretim yılı, eğitim camiası açısından sıkıntılı geçmiş, siyasilerin eğitimcileri yaralayan sözlerinin gölgesinde kalmış ve eğitimcilerin dimağında kalıcı bir yara izi bırakarak geride kalmıştır.

Eğitim-Bir-Sen Eğitim Değerlendirmesi Malatya Eğitim

 Malatya Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Kerem Yıldırım, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılını değerlendirdi.

Şube binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Başkan Kerem Yıldırım, "2011-2012 eğitim-öğretim yılı, eğitim camiası açısından sıkıntılı geçmiş, siyasilerin eğitimcileri yaralayan sözlerinin gölgesinde kalmış ve eğitimcilerin dimağında kalıcı bir yara izi bırakarak geride kalmıştır. Yapılan açıklamalar, eğitim camiasının itibarsızlaştırılmasına, öğretmenlerin moral ve motivasyonunun bozulmasına yol açmıştır" şeklinde konuştu.

4+4+4 eğitim sistemine de değinen Yıldırım, "6287 Sayılı Kanunla getirilen 4+4+4 eğitim sistemiyle, kanunda 6-14 olan zorunlu ilköğretim çağı, 6-13 yaş olarak değiştirilmiştir. İlköğretime başlangıç yaşıyla ilgili bir değişiklik yapılmamış olmakla birlikte, Bakanlık tarafından yayınlanan genelgeden hareketle 60-66 ay arası çocukların velilerinin talepleri üzerine, 66 ayını tamamlamış çocukların ise zorunlu olarak ilkokulların birinci sınıflarına kaydının yapılacağı anlaşılmıştır.

Ancak, bu çağdaki çocukların eğitimlerine yönelik olarak mevcut birinci sınıf müfredatının uygulanması mümkün olmayıp, bu husus Bakanlık tarafından da dile getirilmesine rağmen bu zamana kadar kamuoyunun bilgisine sunulmuş bir müfredat değişikliği mevcut değildir" ifadelerini kullandı.

"Yeni sistemle birlikte bağımsız ilkokul veya ortaokula dönüştürülecek olan ilköğretim kurumlarında halen yöneticilik yapanların kazanılmış hakları korunmalıdır" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ataması yapılmayan öğretmenlerin kadrolu atanma taleplerine duyarsız kalınmamalı, yeni öğretmen alımı için bir an önce takvim ilan edilmeli ve derslikler, ücretli öğretmenler yerine ataması yapılmayan öğretmenlerle buluşturulmalıdır.

Bu arada veliler, öğrenci başarısını sadece karne notları ile ölçme hatasına düşmemelidir. Öğrencilerin yaz tatillerini verimli geçirmeleri, tüm vakitlerini bilgisayar oyunları ve internet başında geçirmekten kaçınmaları için, Kur’an kursları ve yaz spor okulları gibi ruhsal ve fiziksel olgunluğa erişmelerini sağlayıcı eğlenceli etkinliklerle vakitlerini geçirmeleri konusunda, ebeveynlere büyük görevler düşmektedir."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 550
Bu Ay : 3994
Toplam : 3994

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom