İl Genel Meclisi Haziran Ayı Oturumu

Malatya İl Genel Meclisi, Haziran ayı oturumunda gündeme ilişkin konuları görüştü.

İl Genel Meclisi Haziran Ayı Oturumu Malatya Haber

İl Genel Meclisi toplantı salonunda Naci Şavata başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı görüşüldü. Malatya İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Şaban Sağlam, planla ilgili meclis üyelerine bir açıklamada bulundu. Sağlam, Malatya genelinde 140 bin hektarlık bir alanda çalışma yapılmasına karar verildiğini ifade ederek, "Mevcut yapısı itibariyle resmi olarak büyükşehir olmamasına rağmen, etrafındaki belediyelerle birlikte büyükşehir görünümünü andıran Malatya Belediyesi’nin plan bütünlüğünü sağlamak ve planlı bir şekilde gelişimini sağlamayı hedefledik. Bu noktada çevre planımızın sınırlarını tespit ettik.

Yapılan çalışmalar neticesinde doğuda Kale ilçemizin sınırları olmak üzere Kömürhan köprüsü, batıda Akçadağ ilçe merkezimizi de içine alacak şekilde, güneyde kaptaj ve Adıyaman sınırına kadar dayandık. Kuzeyde de Karakaya Baraj Gölü ve Tohma sınırı olmak üzere yaklaşık 140 bin hektarlık bir alanda çalışma yapılmasına karar verildi" ifadelerini kullandı.

Şehrin planlı büyümesini öngördüklerini belirten Sağlam, çevre düzenini yaparken bütün kurum ve kuruluşlarla birlikte çalıştıklarını dile getirdi.

Sağlam, tarım arazilerinin korunacağını ve ulaşımın oluşturulacak çalışmalarla rahatlayacağını ifade ederek, şunları aktardı:

"Malatya’nın kuzeyi çok verimli tarım arazilerine sahip. Tarım arazilerini koruyacak bir şekilde şehri batı, doğu, güney ve kuzeye doğru genişletmeyi hedefliyoruz. Ulaşımla ilgili de kararlarımız var. Güneyden geçmesi düşünülen raylı sistem ile mevcut çevre yolundan geçen raylı sistem veya metrobüs. Her ikisi de olabilir. Bunun kararını belediyeye bıraktık."

İl Genel Meclisi üyelerine yapılan detaylı açıklamanın ardından İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, konunun detaylı görüşülmesi amacıyla raporun İmar Komisyonu’na havale edilmesini oyladı. Konu oy birliğiyle kabul edildi.

Öte yandan mecliste, gündeme ilişkin konularda görüşülerek karara bağlandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 598
Bu Ay : 4042
Toplam : 4042

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom