Kalp Krizi Yaşı 30'a İndi

Medical Park Ordu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç.Dr. Ali Cemal Sağ, insanlarda kalp krizi geçirme yaşının 60’lardan 30’lu yaşlara kadar indiğini ve en çok erkeklerin kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Kalp Krizi Yaşı 30'a İndi Malatya Yaşam-Sağlık

İnsanların hayatlarını en çok kalp hastalıklarından kaybettiğini belirten Medical Park Ordu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Cemal Sağ, “Stres, beslenme alışkanlığımızın değişmesi ve sigara içme yaşının aşağılara düşmesi, kalp krizlerinin erken yaşta görülmesine en önemli etkendir.

Bundan birkaç yıl önce kanser hastalıkları ön planda iken, bugünlerde maalesef kalp hastalıklarından kaybettiğimiz hasta sayısı kanser hastalıklarından kaybettiğimizden daha fazla duruma gelmiştir. Bununda en büyük sebeplerinden birisi kalp krizlerinin çok daha erken yaşlarda görülür hale gelmesidir. Biz öğrenci ve asistanlık zamanlarımızda kalp hastalıkları yaşlı hasta grubunu oluştururdu. Ama bugünlerde orta yaşta değil, genç yaş gruplarını da içine almaya başladı.

Buradaki en önemli nedenlerden birincisi strestir. Yaşam içersindeki günlük stresimiz çok fazla hale geldi. Bu nedenden dolayı kalp krizleri de artmaya başladı. Stres bizim hastalıklarımıza çok büyük etkendir. Diğer en önemli faktörlerden birisi de beslenme alışkanlıklarımızın bozulmasıdır. Fast food değimiz hazır gıda türlerine çok fazla yönlendik. Bunlar da margarin ve katı yağlar çok fazla kullanıldığı için kolesterolü arttırıyor ve dengesiz beslenmeye sebep oluyor. Bu da kalp krizi yaşının belli bir yaşa inmesinin en önemli sebeplerden birisidir” dedi.

Erken yaşta kalp krizi geçirmenin diğer bir faktörünün de sigara olduğunu ifade eden Sağ, “Sigara içme yaşı çok düştü. Eskiden insanlar sigaraları çok rahat içemezlerdi. Şimdi ise lise ve ortaokul düzeylerinde sigara içilmeye başlandı. Kalp krizinde en önemli üçüncü faktörde erken yaşlarda sigara içilmeye başlanmasıdır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın da ciddi girişimleri var.

Kalp krizi yaşının daha ilerlere gitmesini istiyoruz. Stres, beslenme alışkanlığımızın değişmesi ve sigara içme yaşının aşağılara düşmesi kalp krizine erken yaşta görülmesine en önemli etkendir. Kalp krizi yaşı eskilerde 60’lı yaşların üzerindeydi. Ama şimdilerde ise 30’lu yaşlara kadar indi. Son taburcu ettiğim kalp krizi hastası 31 yaşındaydı. Günümüzde en çok erkekler kalp krizi geçiriyor” diye konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 843
Bu Ay : 3327
Toplam : 3327

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom