Malatyalı Orhan Türkdoğan Anlatılacak

Malatya Kent Konseyi Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nun her ay düzenlediği “Düşünce Tarihi” konferansları kapsamında Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN anlatılacak.

Malatyalı Orhan Türkdoğan Anlatılacak Malatya Kültür-Sanat

Grup temsilcisi tarihçi-yazar Orhan Tuğrulca bir konu ile ilgili açıklamasında; “Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu olarak Mart ayından başlamak üzere, tarihi şahsiyetlerimiz üzerinden Malatya’nın düşünce tarihini irdelemeye çalışıyoruz. Bu kapsamda her ayın ilk haftasında gerçekleştirdiğimiz “Düşünce Tarihi Konferansları”nın dördüncüsünü 2 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 15.00 ‘da Kent Konseyi salonunda gerçekleştireceğiz” dedi.

Tuğrulca yaptığı açıklamada “1940’lı yıllardan itibaren Malatya’nın entelektüel hayatında, aynı zaman da ülkemizde ki sosyoloji çalışmalarında yeri doldurulamaz bir bilim adamı olan Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN’ın yaşamı, düşünceleri ve çalışmaları ile ilgili İnönü Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. H. Bayram KAÇMAZOĞLU tarafından bir konferans verileceğini söyledi.

Tuğrulca: “Bilimsel Araştırma Metodolojisi, Günüydoğu Kimliği-aşiret-kültür-insan, Kemalist Sistem (kültürel Boyutları), Sosyal Şiddet ve Türkiye Gerçeği, Sosyal Hareketlerin Sosyolojisi, İşçi kültürünün Yükselişi, Aydınlıktakiler ve Karanlıktakiler, Alevi-Bektaşi Kimliği gibi daha onlarca çalışması olan Türkdoğan’ın ülkemiz ve Malatya’mız açısından ne denli önemli bir bilim adamı olduğuna paha biçilemez. 1928 yılında Malatya’da doğan hemşehrimiz halen Ankara’da yaşamaktadır.” dedi

Kendisine olan vefa borcumuzu bir nebze olsun yerine getirebilirsek kendimizi bahtiyar sayarız diyen Orhan Tuğrulca “Düşüncesi, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun bu topraklara kalemleriyle hayat vermiş olan ve farklı toplumsal zeminlere tekabül eden tarihi şahsiyetlerimizi tanımaya çalıştığımız bu konferansımıza tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

 ORHAN TÜRKDOĞAN KİMDİR?

Prof. Dr. Orhan Türkdoğan (1926 - .... )

1926 yılında Malatya'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu ilde tamamladı. 1955 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe ve Sosyoloji bölümünden mezun oldu.1955-59 yılları arasında Malatya Lisesi felsefe öğretmenliğinde bulundu.1959 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji asistanlığına atandı.1962 yılında yılında Doktor,1967 yılında Doçent ve 1971 yılında da Profesörlük ünvanını aldı.

Türkdoğan, 1962-64 yıllarında ABD'nin Nebraska ve Missouri üniversitelerinde “yenliğin yayılması”,”Sağlık-Hastalık Sistemi”(Medical Sociology) ve “etnik gruplar” üzerindeki araştırmalarını sürdürdü.

1971 yılında,Alman Devletinin davetlisi olarak,Hohenheim Üniversitesi'nde birinci kuşak Türk işçileri üzerinde araştırmalarını yürüttü.Yine,1980'de Alman Devletinin isteği üzerine, ayni Üniversitede,ikinci kuşak Türk işçilerinin toplumsal uyumsuzluk ve kültürel entegrasyon gibi temel sorunlarını incelmemiştir.

1980 yılında terör ve şiddet olayları ile ilgili olarak, kaynak araştırmaları için St. Andrews/ İskoçya üniversitesinde görev almış ve yerel terör örgütlerinin stratejilerini inceleyerek, ülkemiz terör ve şiddet olaylanrının sosyal ve antropolojik yönleriyle olan bağlantılı bir araştırma yürütmüştür.

1985-1995 yıllarında,Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin kuruluşu ve oluşumunda on yıl süreyle görevini yürütmüş ve 1995-2004 döneminde, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesinde görevini sürdürmüş ve bu Enstitüden emekli olmuştur…

Türkdoğan, 1959 yılından itibaren ülkemizde yaşayan Rus kökenli Molakanlar, Estonlar,Kozaklar, Polonezler,Süryaniler gibi dış etnik gruplar yanında,yerel Kürt ve Zaza halkları üzerindeki saha araştırmalarını da sürdürmüş ve ilk kez ülkemizde yaşayan tüm yerli-yabancı etnik grupların sosyal varlık alanlarını 1995 yılında Etnik Sosyoloji adı altında yayınlamıştır.Ayrıca,17 il ve 45 ocakta yaşayan Alevi-Bektaşi grupları ile Doğu-Güneydoğu yörelerinde egemen olan 21 kadar kabile ve aşiret kuruluşlarını da yine aralarında yaşayarak,1995 ve 1997 yıllarında yayınlamıştır.

Prof.Dr.Türkdoğan, 2008 yılında da Türkiye Büyük Millet Meclisi onur ödülüne layık görülmüştür.1995-2010 yılları arasında ise Timaş Yayınevi 11, İ.Q.Yayınevi 19,Milli Eğitim Bakanlığı da 2 adet kitabını yayınlamıştır.

Yazarın Kitapları

Alevi-Bektaşi Kimliği
Aydınlıktakiler ve Karanlıktakiler
Bilimsel Araştırma Metodolojisi
Etnik Sosyoloji
Osmanlı'dan Günümüze Türk Toplum Yapısı
Türk Sanayi Toplumu
Türk Toplumunda Aydın Sınıfın Anatomisi
Türk Toplumunda Zazalar ve Kürtler

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 882
Bu Ay : 1400
Toplam : 1400

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom