Salih Kapusuz'dan Açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Başkanlık sistemiyle ilgili, “Dünyada başarılı bir şekilde uygulanan modeller var.

Salih Kapusuz'dan Açıklama Malatya Haber

Bu modelin konuşulması, tanınması, sistemin bilinerek karar verilmesini önemsediğimiz için bu konu tartışılsın diyoruz” dedi.

Salih Kapusuz, çeşitli ziyaret ve toplantılar için geldiği Malatya’da Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve basın mensupları ile bir araya geldi. Yeşil Elma Restaurant'ta yapılan toplantıya; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Cemal Akın, Belediye Başkanı Ahmet Çalık, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Şevket Keskin, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Eren ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, “AK Parti hükümeti sivil toplum kuruluşlarının önünü açan, onlarla her daim sıcak diyaloglarda bulunan bir partidir. Bizlerde bunu Malatya ölçeğinde her daim gerçekleştiriyoruz” dedi.

Milletvekili Öznur Çalık da, “AK Parti Genel Merkezinde 5 yıldır Salih Kapusuz’un yardımcılığını yapmaktayım. Sivil toplum örgütlerimizi, iş dünyamızı ve basın mensuplarını dinleyip neler yapabiliriz, Türkiye’ye bir ses olabilir miyiz diye bugün Malatya’ya geldik” ifadelerini kullandı.
Salih Kapusuz ise yaptığı açıklamada, “Türkiye’de normalleşme süreci başladığından günümüze gelinceye kadar birçok gayretler sarf edildi.

Teşvik yasalarında bilinçli olarak çalışan hayatiyet kazandırmak için geçen dönem başarılı olduk. Yeni teşvik yasamız inşallah yakında başlayacak ama alt yapısını oluşturmak ve hukuki süreci tamamlamak için arkadaşlarımız çalışıyor. Bir şeyi konuşurken birazda dünyaya bakmak gerekiyor. Bugün dünya teşviki konuşmuyor.

ABD, kısmen bile olsa rahatlama sürecine girse de AB ülkeleri hala normalleşme sürecine giremedi. AB Merkez Bankası'nın piyasaya aktardığı paraya bakılırsa 1 trilyon Euro’dur. Buna rağmen Yunanistan’da hala karışıklık var. İrlanda’da, İspanya’da, İtalya’da sıkıntı var. Bir ülke çok partili hayata geçtiği günden bugüne kadar her 2,5 yılda bir seçim olmuş, her 1,5 yılda bir iktidar değişikliği olmuş ve her 10 yılda bir darbe olmuş. Böyle bir ülkede gelişme, gelecek, yatırım, üretim, istihdam gelişebilir mi?” diye sordu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Silivri Cezaevi'ne yaptığı ziyarete dair BDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın neden Abdullah Öcalan’ın yattığı cezaevinde incelemelerde bulunmuyor? sorusuna Kapusuz, “Bakanlarımız cezaevlerini dolaşmıyor. Gündemde sıkça konuşulan cezaevi ile ilgili olarak bakanlarımız denetim yapmışlar.

Bu gayet doğaldır. Hasip Kaplan tabi ideolojik olarak kendisinin bulunduğu pozisyonu koruyabilmesi açısından, 'İmralı’yı değil de neden Silivri’yi ziyaret etmişler’ dedi” şeklinde konuştu.

Kapusuz, bir basın mensubunun başkanlık sistemi ile ilgili sorusuna ise, “1980 sonrasında tartışmaya açılan sistem tartışmaları var. Tabi bu konunun geçmişte tartışıldığı gibi günümüzde de tartışılması söz konusudur. Biz bunun tartışılmasını önemsiyoruz. Fakat AK Parti olarak Başbakanımızın da belirttiği gibi illa da başkanlık veya yarı başkanlık sistemine geçelim demiyoruz. Ama dünyada başarılı bir şekilde uygulayan modeller var.

Bu modelin konuşulmasında, tanınmasında, bilinmesinde kuvvetler ayrımı prensibi, denetimin daha başarılı bir şekilde yürütülmesi gibi birçok artıları olan başkanlık sisteminin bilinerek karar verilmesini önemsediğimiz için bu konu tartışılsın diyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 762
Bu Ay : 2080
Toplam : 2080

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom