CHP'den Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, parti yönetim kurulu ve köylülerle birlikte Kuşdoğan köyünde basın açıklaması yaparak meraların ihaleyle satılmasına tepki gösterdi.

CHP'den Tepki Malatya Siyaset

Kiraz, "Geçen yıllarda özellikle Akçadağ, Doğanşehir, Yazıhan bölgelerinde önemli meralar birilerine satıldı. Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki cuma günü Akçadağ'a bağlı Yağmurlu ve Ilıcak, Battalgazi'ye bağlı Şişman, Doğanşehir'e bağlı Reşadiye ve Dedeyazı, Malatya merkeze bağlı Samanköy ile şu an bulunduğumuz ve değerli köylülerimizle birlikte satışına karşı çıktığımız Kuşdoğan köyünde yine mera satışları gerçekleştirilecektir" ifadelerini kullandı.

"Bu meralar bu köylülerimizin on yıllardır hayvanlarını otlattıkları alanlardır. Meralar köylerimizin ve köylülerimizin öz malıdır, öz toprağıdır. Köylülerimizin meralarının metrekaresini santim santim hesaplıyorsun, bu köylünün geçimini nasıl sağladığını, çocuklarını yarınlara nasıl hazırlayacağını, bu köylerde hangi zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini niye hesaplamıyorsun" diyen Kiraz, "Kısaca köylüye, 'Hayvancılık yapma, üretme, çiftçilik yapma' diyorsun. Köylüyü, çiftçiyi, milletin efendisini
açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkum ediyorsun" iddiasında bulundu.

"Hayvancılığı desteklemek için Ziraat Bankası destek kredileri veriyor. Bu krediyi verirken bir daire ya da gayrimenkul ipotek istiyor, bir de iki memur kefil istiyor. Peki Kuşdoğan'daki, Dedeyazı'daki Mehmet dayıya kim kefil olur?" diye soran Kiraz, konuşmasını şöyle tamamladı: "Meraların satışı dışında önemli bir konuda şu: Köylülerimiz genelde her yıl yaz aylarında yaylalara gidiyor.

Yaylalara giderken de yüzlerce yıldır kullandıkları yaylakları hayvan sayısına göre kiralamak durumunda. Yani kendi myerleşim yeri olan yaylalarını kiralamak zorunda kalıyor. Yine kaç hayvanı hangi bölgeye götüreceği, orada yerleşik kimlerin kalacağı, hayvanları otlatacak çobanlardan bile savcılık kağıdı isteniyor. Sanki çoban devlet memuru olacak. Bu sisteminde doğru olmadığını bu vesileyle ifade etmek istiyorum.

Yapılması gereken köylüyü, çiftçiyi, her geçen gün yoksulluk batağına sürüklemek değil, hayvancılığa, çiftçiye destek vermektir. Çiftçi, köylü gelir sağlayarak üretmeli, mutlu bir yaşam sürmeli. Bu çerçevede cuma günü yapılacak mera satışları durdurulmalı, bu yanlıştan dönülmelidir."
Köylüler de meralarının satılmasını istemediklerini dile getirdi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 5
Bu Ay : 6802
Toplam : 6802

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom