Genç Yazarlar TÜYAP Fuarına Gidiyor

Bilsam "Genç Kalemler Yazarlık Okulu” Projesi kapsamında eğitim alan gençler, İzmir TUYAP Kitap Fuarına katılarak yazarlarla görüşecekler.

Genç Yazarlar TÜYAP Fuarına Gidiyor Malatya Kültür-Sanat

Bilsam "c” SODES Projesi Koordinatörü Osman KARACAN  eğitim alan gençlerle İzmir TUYAP Kitap Fuarına katılarak yazarlarla görüşeceklerini belirtti. 

Osman Karacan yaptığı açıklamada;

Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse edilen 2011-44-0823 no’lu “Genç Kalemler Yazarlık Okulu” Projesi daha önce kamuoyuna duyurulduğu gibi yoğun olarak geçen iki aylık hazırlık aşamasından sonra 100 öğrenci ve 5 sınıf olarak yazarlık eğitimine başlamıştı.

2,5 aydır yoğunlaştırılmış bir programla eğitim çalışmalarını sürdüren Genç Kalemler Yazarlık Okulu gerçekleştirmek istediği hedeflerini bir bir gerçekleştirmektedir. 2,5 ay gibi kısa bir sürede yapmış olduğu atölye çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren “Genç Kalemler Yazarlık Okulu” eli kalem tutan tüm Genç Kalemlerin dikkatini çekmektedir. Tanıtım faaliyetlerine başladığımız ilk haftadan itibaren Genç Kalemler Yazarlık Okulu’na katılmak isteyen yüzlerce öğrenci derneğimize başvurmuştur. Bu yoğun talep karşısında öğrencilerimizi geri çevirmek istemediğimiz için bir eleme sınavına tabi tutarak öğrencilerimizi kaydettik.

Ülkemizde kitap okuma ile ilgili veriler incelendiğinde kitap okuma oranının gelişmiş ülkelere nazaran son derece düşük olduğu görülecektir. Dünyada ve Türkiye’de kitaplarla ilgili bazı oranlara göz atmak istersek: Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, ABD’de yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken, bizim ülkemizde sadece on binde bir kişi kitap okuyor. 8 milyon nüfuslu Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken, 75 milyonluk Türkiye’de bu rakam ortalama 2-4 bin dolaylarındadır. Bunun sebebi Türkiye’de okuma alışkanlığına sahip kişilerin sayısının 70 bin civarında olmasıdır.

Japon yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 7 kitap okurken Türkiye’de bir kişi on yılda bir kitap okuyor.

Birleşmiş Milletler araştırmasına göre kitap için bir yılda Norveçli 137, Alman 122, Belçikalı ve Avustralyalı 100, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor. Dünya ortalaması ise 1,3 dolar iken ülkemizde ise bir kişi kitaba ancak 0,45 dolar yani 45 sent ayırabiliyor. Yine Türkiye’de dergi okuma oranı % 4, gazete okuma oranı % 22, radyo dinleme oranı % 24, televizyon izleme oranı ise % 95’tir. Türkiye’de kitap ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235’inci sırada yer alıyor. Tüm bu oranlar dikkate alındığında birçok alanda yaşanan sıkıntıların kaynağının kitaba karşı takınılan olumsuz tutum olduğu görülmektedir. Bu koşullar ülkemizde nitelikli yazarların yetişmesine de engel teşkil etmektedir.

Durumun ciddiyetinin farkında olan BİLSAM, geliştirmiş olduğu “Genç Kalemler Yazarlık Okulu” projesi çerçevesinde etkinliklerine İzmir TUYAP Kitap Fuarı gezisini de eklemiştir.

13-17 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz İzmir TUYAP Kitap Fuarı gezisinde en önemli hedefimiz Genç Kalemler’i yazar, şair, düşünür ve kitapseverlerle bir araya getirerek kitapların bir lüks olmadığını aksine ciddi bir ihtiyaç olduğunun fark edilmesini sağlamaktır. Gerçekleştireceğimiz bu gezi çerçevesinde Genç Kalemler birçok etkinliğe katılacaktır. Başta yazar ve şairlerle söyleşiler olmak üzere imza günleri, konferanslar, tarihi ve turistik öneme sahip yerleri ziyaret bu gezideki etkinliklerden bazılarıdır.

İki araçla gerçekleştireceğimiz İzmir TUYAP Kitap Fuarı gezisine öğrenci ve rehberlerden oluşan 105 kişi katılacaktır. Gezi 13 Nisan 2012 Cuma günü başlayacak 17 Nisan 2012 Salı günü sona erecektir. Araçlarımız Atatürk Kapalı Spor Salonu önünde Cuma günü saat 19.30 da hareket edecekleri belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 724
Bu Ay : 3208
Toplam : 3208

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom